Polski Portal Morski
Aktualności

Zełenski w USA: jeśli NS2 będzie uruchomiony, liczymy na gwarancje

Jeśli gazociąg Nord Stream 2 zostanie uruchomiony, to chcielibyśmy uzgodnić konkretne gwarancje ze strony USA – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek w Waszyngtonie. Jak ocenił, NS2 to „bolesny temat”.

„Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Ukrainy w basenach Morza Czarnego i Azowskiego, w tym za przeprowadzenie wojskowych ćwiczeń. Ludzie widzą wsparcie ze strony NATO i to, że nie jesteśmy sami. Taka obecność jest ważna na psychologicznym poziomie, ale czy to jest wystarczające? Nie!” – stwierdził Zełenski na spotkaniu z ośrodkami analitycznymi, prezentując plan transformacji Ukrainy.

Jego wypowiedź cytuje agencja Ukrinform.

Zełenski dodał, że Zachód rozpatruje wejście Ukrainy do NATO jako strategię, a dla Kijowa „to taktyka”. Jak ocenił, „nie ma czasu na strategię, trwa tymczasowa okupacja Krymu, gdzie skoncentrowano 80 tys. wojskowych Rosji i dziesiątki tysięcy skoncentrowano wzdłuż ukraińskiej granicy”.

Według relacji Ukrinformu Zełenski podkreślił, że jego kraj musi zbudować nowoczesną flotę, a w tym celu potrzebni są partnerzy z NATO i regionu czarnomorskiego. „Nie prosimy o prezenty, potrzebujemy możliwości, dostępu do tanich kredytów” – dodał.

W środę w Białym Domu Zełenski zostanie przyjęty przez prezydenta USA Joe Bidena. Szef ukraińskiego państwa zaznaczył, że pierwszym tematem, jakim planuje poruszyć, będzie kwestia Krymu i Donbasu – pisze portal Suspilne. Podczas spotkania – jak przekazał Zełenski – pojawi się też temat inwestycji i gazociągu Nord Stream 2.

„Jest bolesny temat Nord Stream 2. Jeśli będzie dobudowany, a wszyscy mówią, że będzie dobudowany, to będziemy z tym walczyć, jak będzie on działać. W razie działającego NS2 chcielibyśmy uzgodnić konkretne rzeczy i gwarancje ze strony USA” – powiedział. Jak dodał, chodzi o wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji.

Dotychczas Zełenski spotkał się w USA m.in. z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, a resorty obrony obu krajów zawarły umowę o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego. „Bardzo ważne jest dla nas wsparcie ze strony USA dla integralności terytorialnej Ukrainy, otrzymania członkostwa w NATO i wspólne przeciwdziałanie agresji Rosji” – napisał Zełenski na Twitterze.

źródło pap fot. tvp.info

Zobacz podobne

Spotkanie z gigantem. AIDAmar płynie do Gdyni

BS

MSC dla Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb

KM

Rozpoczęto wiercenie otworów, by mrozić grunt !

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie