Polski Portal Morski
Aktualności

Zełenski w USA: jeśli NS2 będzie uruchomiony, liczymy na gwarancje

Jeśli gazociąg Nord Stream 2 zostanie uruchomiony, to chcielibyśmy uzgodnić konkretne gwarancje ze strony USA – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek w Waszyngtonie. Jak ocenił, NS2 to „bolesny temat”.

„Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Ukrainy w basenach Morza Czarnego i Azowskiego, w tym za przeprowadzenie wojskowych ćwiczeń. Ludzie widzą wsparcie ze strony NATO i to, że nie jesteśmy sami. Taka obecność jest ważna na psychologicznym poziomie, ale czy to jest wystarczające? Nie!” – stwierdził Zełenski na spotkaniu z ośrodkami analitycznymi, prezentując plan transformacji Ukrainy.

Jego wypowiedź cytuje agencja Ukrinform.

Zełenski dodał, że Zachód rozpatruje wejście Ukrainy do NATO jako strategię, a dla Kijowa „to taktyka”. Jak ocenił, „nie ma czasu na strategię, trwa tymczasowa okupacja Krymu, gdzie skoncentrowano 80 tys. wojskowych Rosji i dziesiątki tysięcy skoncentrowano wzdłuż ukraińskiej granicy”.

Według relacji Ukrinformu Zełenski podkreślił, że jego kraj musi zbudować nowoczesną flotę, a w tym celu potrzebni są partnerzy z NATO i regionu czarnomorskiego. „Nie prosimy o prezenty, potrzebujemy możliwości, dostępu do tanich kredytów” – dodał.

W środę w Białym Domu Zełenski zostanie przyjęty przez prezydenta USA Joe Bidena. Szef ukraińskiego państwa zaznaczył, że pierwszym tematem, jakim planuje poruszyć, będzie kwestia Krymu i Donbasu – pisze portal Suspilne. Podczas spotkania – jak przekazał Zełenski – pojawi się też temat inwestycji i gazociągu Nord Stream 2.

„Jest bolesny temat Nord Stream 2. Jeśli będzie dobudowany, a wszyscy mówią, że będzie dobudowany, to będziemy z tym walczyć, jak będzie on działać. W razie działającego NS2 chcielibyśmy uzgodnić konkretne rzeczy i gwarancje ze strony USA” – powiedział. Jak dodał, chodzi o wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji.

Dotychczas Zełenski spotkał się w USA m.in. z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, a resorty obrony obu krajów zawarły umowę o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego. „Bardzo ważne jest dla nas wsparcie ze strony USA dla integralności terytorialnej Ukrainy, otrzymania członkostwa w NATO i wspólne przeciwdziałanie agresji Rosji” – napisał Zełenski na Twitterze.

źródło pap fot. tvp.info

Zobacz podobne

Japonia stopniowo wygasi import rosyjskiej ropy

BS

UE/ Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny

KM

Pionierska inwestycja PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie