Polski Portal Morski
Aktualności

Na potoku Malinówka utworzono tymczasowy zbiornik retencyjny

Na potoku Malinówka utworzony został tymczasowy zbiornik retencyjny, dzięki któremu udało się uchronić przed możliwym zalaniem budynki na krakowskim Bieżanowie. Przez kilka ostatnich dni nad regionem przechodziły ulewne deszcze; minionej doby małopolska straż pożarna interweniowała aż 500 razy.

Zbiornik retencyjny na potoku przy ul. Blacharskiej utworzony został po to, by zatrzymać przepływ znacznej ilości wody, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom krakowskiej dzielnicy, poszkodowanym z powodu ulewnych deszczy.

„Bardzo zależało nam na tym, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie, które spowoduje zatrzymanie fali na rzece Malinówka zanim dotrze ona do zbiornika przeciwpowodziowego” – wyjaśnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas środowego briefingu prasowego.

Zbiornik utworzony został z inicjatywy władz miasta w nocy z wtorku na środę; zbudowany jest on z worków z kruszywem i uzupełniony workami z piaskiem.

„Oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe, ale w ocenie naszych ekspertów, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli wydziału bezpieczeństwa, jest ono bezpieczne” – zadeklarował wojewoda.

Będzie ono stosowane co najmniej do przyszłego roku, kiedy mają rozpocząć się prace nad zbiornikiem Malinówka I i Malinówka II. Ponadto utworzone mają zostać też inne zbiorniki retencyjne – również na rzece Serafie. Ich zadaniem będzie wspomaganie działania zbiornika Serafa I, a tym samym uchronienie w przyszłość mieszkańców Bieżanowa przed ewentualnymi podtopieniami.

Wojewoda poinformował, że teraz w regionie obowiązuje 16 stanów alarmowych na rzekach, ogłoszono też 43 pogotowia przeciwpowodziowe; w nocy z wtorku na środę pogotowie na obszarze Krakowa wprowadził prezydent miasta. W stolicy Małopolski częściowo zalane zostały Bulwary Wiślane.

Minionej doby to właśnie w pow. krakowskim straż pożarna odnotowała najwięcej interwencji – aż 176 z 500, podejmowanych w Małopolsce.

źródło pap fot. kraków.pl

Zobacz podobne

Kongres 590/ Prezes Portu Gdańsk: realizowane są inwestycje za prawie 3,5 mld zł

AB

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął w 2023 4,66 mln ton gazu

KM

BBN: prezydent Andrzej Duda w czwartek z wizytą roboczą m.in. w Centrum Operacji Morskich w Gdyni

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie