Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Pozostało 200 metrów. Ostatni etap drążenia tunelu pod Świną

Coraz bliżej tunelu w Świnoujściu. To już naprawdę ostatnia prosta. Maszyna drążąca, czyli Wyspiarka, ma za sobą już prawie 1300 metrów, przed nią jeszcze tylko około 200.

Maszyna TBM jest już na 1276 metrze tunelu. Do pokonania pozostało jej nieco ponad 200 metrów. Ostatnie dni to postęp prac nawet po 14 -18 metrów dziennie. Maszyna przed komorą odbiorczą zwolni, by bezpiecznie wejść w blok betonowy, a potem do szybu odbiorczego, który na moment wyjścia zostanie wypełniony wodą.

Komora odbiorcza jest już przygotowana na wejście do niej maszyny TBM. Wykonana została specjalna betonowa „kołyska”, gdzie tarcza maszyny zakończy prace. Trwają prace związane z przygotowaniem do jej demontażu m.in. wzmacniane jest podłoże, na którym staną dźwigi. Dźwigami demontowane elementy maszyny, będą wyciągane na zewnątrz szybu odbiorczego.

Komora startowa na wyspie Uznam

– Kiedy Wyspiarka przebije betonową ścianę, zakończy bardzo ważny element prac, czyli wiercenie tunelu maszyną TBM – mówi Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Świnoujścia. – Samo wiercenie, to oczywiście nie wszystko, teraz wykonawca, czyli konsorcjum Gullermak/PORR musi wykonać układ jezdni, teletechnikę, ale przede wszystkim wyjścia ewakuacyjne. Te wykonywane będą metodą mrożenia i to jeden z bardziej skomplikowanych elementów prac. W tunelu będą 4 wyjścia awaryjne: 2 w części drążonej i po jednym w miejscu szybu startowego i odbiorczego – dodaje Janusz Żmurkiewicz

Oczywiście drążenie to nie jedyne prace, które trwają na budowie w Świnoujściu. Na wyspie Wolin wykonywane są też roboty drogowe oraz wykończeniowe konstrukcji rampy w segmentach R1-R16.

 674 pierścienie zamontowane

 Na wyspie Uznam w komorze startowej TBM uszczelniane są ściany szczelinowe oraz rozpoczęto prace dla docelowej konstrukcji wewnętrznej: wykonywanie bruzd pod wsporniki stropu pośredniego, w tym wiercenie otworów, wklejanie prętów, zbrojenie szalowane i betonowane odcinkowe wsporników. Kontynuowane są również prace wykończeniowe konstrukcji rampy w segmentach S1-S11. W minionym tygodniu w tunelu drążonym maszyną TBM zmontowano 55 pierścieni o szerokości 2 metrów. Łącznie w tunelu zamontowano już 674 pierścieni obudowy, w tym 170 pierścieni półtorametrowych i 504 dwumetrowych.

Wnętrze zakładu prefabrykacji na terenie budowy tunelu pod Świną

– Każdy pierścień obudowy tunelu składa się z 8 segmentów montowanych bezpośrednio na maszynie przy pomocy specjalnej układarki, która zawsze w tej samej kolejności układa pierścienie, zmienia się tylko położenie pierwszego segmentu w kolejnym pierścieniu w związku z koniecznością uzyskania projektowej trasy tunelu – mówi Jacek Król, Inżynier Rezydent z konsorcjum SWECO/Lafrentz nadzorującego prace przy inwestycji w Świnoujściu. – Obudowa tunelu jest wykonana z segmentów betonowych, wzmacnianych włóknami stalowymi, a w niektórych partiach tunelu jest zbrojona klasycznie koszami ze stali zbrojeniowej – dodaje Jacek Król.

Produkcja segmentów obudowy tunelu została już zakończona, natomiast w zakładzie prefabrykacji nadal odbywa się produkcja prefabrykatów. Tym razem wykonywane są prefabrykaty dla konstrukcji wewnętrznych, które będą montowane po wykonaniu tunelu TBM: są to prefabrykaty dla wykonania płyty jezdnej – wsporniki typ „U” i płyty filigran oraz prefabrykaty dla wykonania kanału wentylacyjnego w części stropowej tunelu – tzw. prefabrykaty sufitowe. W zakładzie konstrukcji stalowych trwa natomiast produkcja tymczasowej konstrukcji stalowej, która wzmocni tunel na czas realizacji wyjść ewakuacyjnych.

źródło/ fot. UM Świnoujscie, tvp3 Szczecin /mat.filmowy UM Świnoujscie

Zobacz podobne

Lodołamacze gotowe do pracy

KM

Szczecin. Rozpoczęły się „Żagle 2021”

KM

Szczecin/Świnoujście. W listopadzie przeładunki w portach znowu w górę!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie