Polski Portal Morski
Aktualności

Ropa zalicza drugi tygodniowy wzrost notowań

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku nieznacznie tanieje, ale zaliczy drugi tygodniowy wzrost notowań. Na rynkach ropy są oznaki, że sytuacja się zacieśnia. Do tego słabszy dolar zachęcał inwestorów do większych zakupów surowca – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 69,83 USD, niżej o 0,23 proc. Od początku tygodnia surowiec zdrożał jednak łącznie o 1,7 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 73,01 USD za baryłkę, mniej o 0,03 proc.

Opublikowany w tym tygodniu w USA raport wskazał na zacieśnianie sytuacji na rynkach paliw – amerykańskie zapasy ropy maleją i są obecnie najniższe od prawie 2 lat.

Zapasy ropy naftowej za Oceanem spadły w ubiegłym tygodniu o 7,169 mln baryłek, czyli o 1,7 proc. do 425.395 mln baryłek – wynika z oficjalnego raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Tymczasem osłabił się kurs dolara, a to zachęca inwestorów na rynkach surowców, w tym ropy naftowej, do zwiększenia zakupów.

Ropa naftowa zyskiwała w tym tygodniu pomimo podjętej w środę przez OPEC+ decyzji w sprawie wielkości dostaw ropy.

Kraje grupy OPEC+ uzgodniły podczas comiesięcznego spotkania w Wiedniu, że w październiku zacznie ona stopniowo znosić ograniczenia wydobycia ropy, nałożone w ubiegłym roku. Produkcja ropy wzrośnie od przyszłego miesiąca o 400 tys. baryłek dziennie.

Pojawiły się też na rynkach pozytywne sygnały z Azji, gdzie m.in. w Chinach i Indiach rośnie zapotrzebowanie rafinerii na ropę i zwiększa się zużycie benzyny.

„Na rynkach ropy jest jeszcze więcej +plusów+” – ocenia Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

„Fala zakażeń wariantem Delta koronawirusa jest +na ostatnim etapie+ i jeśli nie pojawi się jakiś kolejny paskudny wariant, nastroje gospodarcze i popyt na ropę powinny zacząć się poprawiać” – dodaje.

Tymczasem w USA producenci ropy w Zatoce Meksykańskiej nadal starają się przywrócić produkcję do normalnego poziomu po tym, jak w weekend w regionie przetoczył się huragan Ida. Koncern Royal Dutch Shell odkrył m.in. uszkodzenia w swoich obiektach na morzu, które transportują ropę.

Teraz inwestorzy czekają jednak na piątkowe dane o zatrudnieniu w USA w sierpniu, które mogą wpłynąć na decyzję amerykańskiej Rezerwy federalnej w sprawie ograniczenia zakupu aktywów.

Jeśli odczyt z rynku pracy w USA będzie słabszy od oczekiwań, to może pomóc w umocnieniu dolara – wskazują analitycy.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Budowa doku pływającego dla Stoczni Remontowej Gryfia dokapitalizowana kwotą 180 mln zł

KM

OPERACJA WIDMO – Biotherm, Fundacja MARE oraz AMS RAZEM DLA BAŁTYKU

BS

Okręty ODS polską wizytówką

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie