Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Rusza pierwszy etap zamówień na wykonanie elementów offshore Equinora i Polenergii

Spółki realizujące morskie farmy wiatrowe MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, należące do Equniora oraz Polenergii poinformowały o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów, produktów i usług. Wybranym przez deweloperów firmom będą udzielane zamówienia na początku przyszłego roku. To początek kontraktacji i procedury przetargów.

Spółki realizujące dwa projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,4 GW informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych. Przedmiotem najbliższego dialogu będzie elektroenergetyczna infrastruktura lądowa:

  • Infrastruktura systemu elektrycznego (ESI) i podstacja lądowa (ONS);
  • Aparatura Wysokiego Napięcia do podstacji lądowej wraz z CCR;
  • Aparatura Wysokiego Napięcia do podstacji offshore;
  • Podstacja lądowa EPC;
  • Projektowanie, dostawa i uruchomienie systemu SCADA.

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu pojawiło się 13 sierpnia tego roku. Zakończenie zbierania zgłoszeń do dialogu kończy się 12 sierpnia tego roku. Dialog z dostawcami planowany jest pięć dni od zakończenia kwalifikacji zgłoszeń dostawców. Rozesłanie zaproszenia do przetargu do wybranych uczestników dialogu – do pięciu dni od daty dialogu z dostawcami. Udzielenie zamówienia to finalny etap planowany na styczeń 2022 roku.

W 2018 roku Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Equinor i Polenergia posiadają po 50 procent udziałów. Rozpoczęcie budowy jest uzależnione od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowane jest na 2025/2026 rok. Moc wytwórcza z obu farm ma wynosić 1440 MW, co pozwoli na zasilenie w energię elektryczną ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla tych projektów wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń i jest planowana na 2023 roku, co umożliwi dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci w 2026 roku.

źródło/ fot. biznesalert.pl

Zobacz podobne

Remontowa Shipbuilding: zwodowany czwarty prom dla BC Ferries

Autor

PERN ukończył budowę Terminala Naftowego w Gdańsku

JJ

Pozycja UMG na rynku morskiej energetyki wiatrowej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie