Polski Portal Morski
Historia

Zatopienie OORP Gryf i Wicher

3 września 1939 rano stojące w helskim porcie OORP Gryf i Wicher stoczyły bój artyleryjski z zespołem dwóch niemieckich niszczycieli typu Leberecht Maass.
W wyniku trwającego zaledwie kilku minut starcia, do którego włączyła się helska bateria cyplowa im. Heliodora Laskowskiego, niemieckie okręty zostały zmuszone do wycofania się pod ochroną wytworzonej zasłony dymnej.

Kilka godzin później bombowce nurkujące Ju 87 Stuka dokonały nalotu na helski port – głównym celem były oba polskie okręty. W wyniku detonacji bomb zdarte zostało poszycie burtowe ORP Wicher i okręt położył się na burcie w basenie portowym. Na ORP Gryf wybuchły niedające się ugasić pożary i okręt osiadł na dnie. W ten sposób dwa największe, z pozostałych na Bałtyku okrętów polskiej floty, zostały wyeliminowane z walki.

Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni dysponuje najbogatszą w Polsce kolekcją sprzętu bojowego używanego podczas obrony polskiego wybrzeża, w tym zdwojoną armatą Bofors 120 mm wydobytą z ORP Gryf.

źródło/fot. MMW

Zobacz podobne

Marynarze Niepodległej

BS

Światowy rekord w locie nad Atlantykiem

PL

Szefowie MSZ Polski i Litwy otworzyli wystawę o 30 latach wspólnej drogi obu krajów do wolności

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie