Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Nocne regaty po wodach Bałtyku

Nocna żegluga po morskich wodach z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Z takim wyzwaniem będą jednak musieli zmierzyć się uczestnicy 62. regat Gdynia–Władysławowo–Gdynia. W sobotni wieczór zawodnicy wystartują z Gdyni, walcząc o jak i puchary Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju.

Organizatorem regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia jest gdyński Jacht Klub Morski Gryf. Zawody mają długą tradycję – w tym roku odbędzie się już ich 62. edycja! Start zaplanowano na sobotę, 4 września o godzinie 18:00.

– Regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia to wyjątkowe, cieszące się wieloletnią historią zawody. To trudny, wymagający wyścig. Odbywa się nocą, co sprawia, że jego uczestnicy muszą wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, opływając Półwysep Helski w drodze do Władysławowa. Jestem niezwykle ciekawa rezultatów tegorocznych regat. Wszystkim uczestnikom życzę pomyślnych wiatrów! – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

To właśnie Puchar Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni jest jedną z dwóch głównych nagród w zawodach. Przyznawany jest on najlepszemu jachtowi z grupy II, a więc jednostek o parametrze CDL (określającym szybkość jachtu pod wiatr) nieprzekraczającym 7,5. Pozostałe – te, dla których CDL wynosi powyżej 7,5 – walczą o Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju.

W regatach udział biorą jednokadłubowe jachty morskie, podzielone na trzy klasy: ORCKWR i klasę turystyczną. Na starcie tegorocznych zawodów stanie łącznie niemal 50 jednostek. Najwięcej jachtów rywalizować będzie w klasie OCR – aż 27. Klasy KWR i turystyczną reprezentować będzie odpowiednio 6 i 15 jednostek.

– Nie są to aż tak wymagające regaty jak Bitwa o Gotland czy regaty o Puchar Poloneza, natomiast są bardzo trudne taktycznie. Wynika to z faktu, że warunki panujące na trasie zawodów o tej porze roku są mało przewidywalne. Chodzi o prądy płynące w obu kierunkach oraz wiatr. Mogą być zupełnie inne na wodach Zatoki Gdańskiej, a inne po minięciu Półwyspu Helskiego. Dodatkowo jeszcze – załogi płyną w nocy, co nie jest częste. Uważam, że to jedne z najtrudniejszych regat w Polsce – wyjaśnia mówi Tomasz Konnak, członek zarządu JKM Gryf Gdynia.

Regaty odbędą się już w najbliższą sobotę, 4 września. Od godziny 8:00 w gdyńskiej marinie prowadzone będą pomiary kontrolne i inspekcje. W rejs do Władysławowa i z powrotem jednostki wyruszą o godzinie 18:00.

Choć zwycięzców regat poznamy już jutro, to uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na przyszły piątek – 10 września w siedzibie Jacht Klubu Morksiego Gryf w Gdyni.

źródło/fot. Gdynia.pl

Zobacz podobne

Powrót ORP „Kadm. Xawery Czernicki” po kompleksowej naprawie i modernizacji w PGZ Stoczni Wojennej

MZ

Morskie placówki edukują zdalnie

Autor

20. lat ORP Kontradmirał Xawery Czernicki pod biało-czerwoną banderą

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie