Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Nocne regaty po wodach Bałtyku

Nocna żegluga po morskich wodach z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Z takim wyzwaniem będą jednak musieli zmierzyć się uczestnicy 62. regat Gdynia–Władysławowo–Gdynia. W sobotni wieczór zawodnicy wystartują z Gdyni, walcząc o jak i puchary Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju.

Organizatorem regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia jest gdyński Jacht Klub Morski Gryf. Zawody mają długą tradycję – w tym roku odbędzie się już ich 62. edycja! Start zaplanowano na sobotę, 4 września o godzinie 18:00.

– Regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia to wyjątkowe, cieszące się wieloletnią historią zawody. To trudny, wymagający wyścig. Odbywa się nocą, co sprawia, że jego uczestnicy muszą wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, opływając Półwysep Helski w drodze do Władysławowa. Jestem niezwykle ciekawa rezultatów tegorocznych regat. Wszystkim uczestnikom życzę pomyślnych wiatrów! – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

To właśnie Puchar Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni jest jedną z dwóch głównych nagród w zawodach. Przyznawany jest on najlepszemu jachtowi z grupy II, a więc jednostek o parametrze CDL (określającym szybkość jachtu pod wiatr) nieprzekraczającym 7,5. Pozostałe – te, dla których CDL wynosi powyżej 7,5 – walczą o Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju.

W regatach udział biorą jednokadłubowe jachty morskie, podzielone na trzy klasy: ORCKWR i klasę turystyczną. Na starcie tegorocznych zawodów stanie łącznie niemal 50 jednostek. Najwięcej jachtów rywalizować będzie w klasie OCR – aż 27. Klasy KWR i turystyczną reprezentować będzie odpowiednio 6 i 15 jednostek.

– Nie są to aż tak wymagające regaty jak Bitwa o Gotland czy regaty o Puchar Poloneza, natomiast są bardzo trudne taktycznie. Wynika to z faktu, że warunki panujące na trasie zawodów o tej porze roku są mało przewidywalne. Chodzi o prądy płynące w obu kierunkach oraz wiatr. Mogą być zupełnie inne na wodach Zatoki Gdańskiej, a inne po minięciu Półwyspu Helskiego. Dodatkowo jeszcze – załogi płyną w nocy, co nie jest częste. Uważam, że to jedne z najtrudniejszych regat w Polsce – wyjaśnia mówi Tomasz Konnak, członek zarządu JKM Gryf Gdynia.

Regaty odbędą się już w najbliższą sobotę, 4 września. Od godziny 8:00 w gdyńskiej marinie prowadzone będą pomiary kontrolne i inspekcje. W rejs do Władysławowa i z powrotem jednostki wyruszą o godzinie 18:00.

Choć zwycięzców regat poznamy już jutro, to uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na przyszły piątek – 10 września w siedzibie Jacht Klubu Morksiego Gryf w Gdyni.

źródło/fot. Gdynia.pl

Zobacz podobne

Stocznia CRIST S.A. laureatem konkursu Eksporter Roku do Francji

BS

Cel: namierzyć okręt podwodny

BS

Transport kotłów gazowych do Elektrociepłowni Elbląg

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie