Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla JW GROM

3 września Jednostka Wojskowa Nr 2305 (JW GROM), działając w imieniu Skarbu Państwa, udzieliła zamówienia na remont klasowy statku s/v Zodiak, który po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni, rozpocznie kolejną, na rzecz operatorów Gromu.

Ogłoszenie o przetargu na remont dla odnowienia klasy PRS statku s/v Zodiak ogłoszono 31 maja tego roku. W postępowaniu zgłoszono trzy oferty: Baltic Engineering Sp. z o.o. sp.k. z Gdańska (cena 4 737 289,50 PLN brutto), Net Marine – Marine Power Service Sp. z o.o. ze Szczecina (7 247 393,70 PLN brutto) i PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni (7 775 275,23 PLN brutto). Zwycięską okazała się propozycja pierwszego z podmiotów. Oprócz remontu jednostki, JW GROM rozpisała przetarg na zapewnienie mu załogi na czas napraw.

Służący przez 40 lat w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v Zodiak trafił do Jednostki Wojskowej GROM. 11 stycznia 2020 roku w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku, nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem. W Siłach Zbrojnych RP Zodiak będzie wykorzystywany do szkolenia w zakresie fizycznego zwalczania terroryzmu. Do tej pory temu celowi służył eks-okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej ORP Kopernik (nr burtowy 261, zbudowany wg projektu 861 w Stoczni Północnej, w służbie od 20 lutego 1971 do 20 maja 2006 roku), zacumowany jako stacjonarny hulk przy Nabrzeżu Pokoju w w Basenie Westerplatte. Umożliwiał on szkolenia operatorów Gromu i innych jednostek wojskowych, w tym Wojsk Specjalnych, praktyczne ćwiczenia z zakresu abordażu z łodzi, śmigłowca oraz działanie w ciasnych pomieszczeniach i korytarzach statku. Nie zapewniał jednak realizmu działań na morzu, w czasie ruchu jednostki pływającej.

Zodiak to stawiacz boi zbudowany według projektu B91 przez Stocznię Północną im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Statek ukończono w 1982 roku. Ma pojemność brutto 751,46 i wymiary 61,33×10,83×3,27 m. Napędzają go dwa silniki wysokoprężne Cegielski-Sulzer 6AL25/30 o mocy po 706 kW, pracujące na dwie śruby nastawne i rozpędzające statek do 13,8 węzła. Przeznaczeniem Zodiaka było zapewnienie bezpieczeństwa hydrograficznego podległych obszarów morskich oraz odpowiedniego oznakowania nawigacyjnego torów wodnych i kotwicowisk. Jednostka wymieniała dwa razy do roku boje i pławy (zimowe na letnie i na odwrót), podnosiła przedmioty zalegające na dnie, brała udział w ćwiczeniach ratowniczych i przeciwrozlewowych.

źródło/ zbiam.pl /Zespół Badań i Analiz Militarnych ZBiAM

Foto: PAP/ Adam Warżawa

Zobacz podobne

Kołobrzeg/ Nie odnaleziono obywatela Niemiec, który wypadł z jachtu do Bałtyku

KM

Karetka ufundowana przez Zarząd Portów już we flocie szpitala

Autor

DCT Gdańsk obsłużył 15 milionów kontenerów

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie