Polski Portal Morski
Aktualności

Czekając na Zapad-2021. Rosyjska armia w basenie Morza Bałtyckiego

Mimo, że do głównej fazy ćwiczeń „Zapad-2021” pozostało jeszcze nieco czasu, Flota Bałtycka i jej struktury są w akwenie Morza Bałtyckiego, w tym w Obwodzie Kaliningradzkim, bardzo aktywne. W tym przypadku przypatrzymy się dwóm przypadkom, związanym z powiększeniem zdolności bojowych w Kaliningradzkie. Pierwszy dotyczy wzmocnienia sił w obwodzie poprzez detaszowanie na Bałtyk wydzielonej grupy taktycznej piechoty morskiej Floty Północnej, drugi element ma charakter logistyczny i dotyczy przerzutu sił i środków do obwodu drogą morską.

Piechota morska Floty Bałtyckiej w obszarze Bałtijsk-Chmielewka ćwiczy w zasadzie nieustannie. Do stałych elementów ćwiczeń należy zaliczyć: desantowanie na brzeg z pokładów okrętów desantowych i śmigłowców oraz organizowanie obrony przeciwdesantowej. W ćwiczenia zaangażowane są nie tylko wydzielone grupy taktyczne (batalionowe grupy taktyczne) 336. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, ale również, ściśle z nimi współdziałające, pododdziały wzmocnienia, w tym np. pododdziały inżynieryjno-saperskie (szturmowe) 69. Samodzielnego Pułku Inżynieryjno-Saperskiego.

W sierpniu miał miejsce ciekawy epizod wzmocnienia morpiechów Floty Bałtyckiej przez wydzielony oddział 61 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Północnej. Epizod ten świadczyć może o planowanym, w razie potrzeby, wzmacnianiu zdolności desantowych Floty Bałtyckiej wsparciem z Floty Północnej, analogicznie jak zakładana jest współpraca między komponentem desantowym Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej.

Z analizy cząstkowych danych podawanych oficjalnie przypuszczalnie na Bałtyk przerzucono dwie kompanie piechoty morskiej 61. Brygady.

Piechota morska FP przybyła do Kaliningradu w ramach dwustronnych ćwiczeń brygadowych na poligonach bałtyckich. Możliwe, że de facto będzie to część ćwiczeń „Zapad-2021”, w każdym razie sugeruje konieczność uwzględnienia nieco większych zdolności bojowo-desantowych FB poprzez wzmocnienie 336. BPM wydzieloną grupą taktyczną FP.

Dwie kompanie 61. Brygady Piechoty Morskiej Floty Północnej (200 żołnierzy, 20 sztuk sprzętu (BTR-80) przybyły do Bałtijska na pokładzie okrętu desantowego „Piotr Morgunow” typu „Iwan Greń” ze składu FP i przystąpiły do ćwiczeń z pododdziałami 336. BPM.

11 sierpnia zgrupowanie jednostek desantowych i piechoty morskiej ćwiczyło desant i przełamanie obrony przeciwdesantowej na poligonie Chmielewka. Zbiorcza kompania piechoty morskiej floty bałtyckiej i północnej (100 żołnierzy i BTR-82A) ćwiczyła desant z morza z pokładu okrętu desantowego „Mińsk” i dwóch poduszkowców „Zubr”. Wsparcie z powietrza zapewniały Su-30SM i Su-24.

Jak wiadomo w Obwodzie Kaliningradzkim do ćwiczeń „Zapad-2021” przeznaczono formalnie trzy poligony – Chmielewka, Prawdiński i Dobrowolski (4 sierpnia były inspekcjonowane przez dowódcę ZOW, gen. Żurawliewa). Najwięcej wiadomo o siłach i środkach zgrupowanych w sierpniu na morskim poligonie Chmielewka – macierzystym poligonie 336. BPM.

Trudno jest ustalić szczegółowe sierpniowe OdB (ORBAT) sił na poligonie Chmielewka, ale są to – zapewne rotacyjne (okresowo) – elementy batalionowych grup taktycznych piechoty morskiej z odpowiednim wzmocnieniem.

  • 1-2 bataliony inżynieryjno-saperskie (minimum batalion) z 69. Samodzielnego Pułku Inżynieryjno-Saperskiego FB oraz kompania saperów 336. BPM, 1 tys. żołnierzy, 200 sztuk sprzętu ciężkiego (sprzęt inżynieryjno-saperski 69. pułku to m.in. amfibie PTS, pojazdy inżynieryjno-saperskie BAT-2, układacze min GMZ-2/3, zestaw rozminowujący UR-77 Meteoryt itd.).

Zadania wykonywane na ćwiczeniach to m.in. ustawianie zagród minowych z min przeciwdesantowych (np. ustawiano miny z transportera PTS na wodzie (PDM-1 na głębokości 1,5 m, PDM-2 na głębokości do 4 m, PDM-3Ja – jeszcze głębiej, na kotwicy) oraz w piasku (na brzegu).

  • 1-2 batalionowe grupy taktyczne piechoty morskiej 336. BPM, w tym dwie kompanie PM z 61. BPM FP,
  • baterie/dywizjony artylerii: rakietowej (BM-27 Grad), samobieżnej, lufowej (2S1) i moździerzy,
  • pododdział bezzałogowców (Eleron-3, Orłan-10).

Należy pamiętać, że poza czterema batalionami 336 BPM (rozpoznawczym, desantowo-szturmowym, dwoma piechoty morskiej) i organiczną artylerią brygadową, batalionowe grupy taktyczne piechoty morskiej będą wzmocnione o zasoby 69. pułku. Jednostka ta pozostaje oczywiście w cieniu 336. Brygady, tymczasem z jej trzech batalionów, morski batalion inżynieryjny (inżynieryjno-saperski) ma charakter doborowy i jest niezbędnym elementem ewentualnego desantu morskiego. Saperska grupa taktyczna może stanowić zarówno komponent desantu morskiego, jak i śmigłowcowego, operując w awangardzie desantu (np. w ramach batalionowej grupy taktycznej). Morski batalion inżynieryjny 69. pułku ćwiczy m.in. desantowanie z pokładu śmigłowców Ka-27 w rejon wybrzeża dla torowania przejść w polach minowych, przy czym wylot może odbywać się zarówno z lądowisk naziemnych, jak i z pokładów okrętów.

Jeśli w komunikatach MO FR mowa jest o dwustronnych ćwiczeniach batalionowych, jak o tych niedawnych, z 30 sierpnia, to należy uznać, że uczestniczą w nich co najmniej dwa bataliony/batalionowe grupy taktyczne 336. Brygady. W taktycznych ćwiczeniach batalionowych na poligonie Chmielewka, które odbyły się 30 sierpnia, uczestniczyło ok. 1 tys. morpiechów i 50 kołowych i gąsienicowych wozów bojowych (BTR-82A i 2S9 Nona). Scenariusz ćwiczeń tym razem zakładał obronę przeciwdesantową, ze strzelaniem do celów (tarcz) na morzu na odległość 300-6000 m (broń strzelecka, BTR-82A, 2S9 Nona).

Grupa taktyczna z 61. Brygady ćwiczyła na Bałtyku przez całą drugą połowę sierpnia. Przykładowo 24 sierpnia grupa taktyczna ćwiczyła na poligonie desantowanie z morza, z kolei 28 sierpnia 150 morpiechów kirkeneskiej brygady wzięło udział w szkoleniu na kompleksie treningowym w ramach przygotowania powietrznodesantowego.

Oddział piechoty morskiej 61. BPM na Bałtyku, to nowość. Dla morpiechów było to unikatowe doświadczenie nabyte w nowych warunkach – okazało się, że nawet wyjście BTR-a na piaszczysty bałtycki brzeg, może być trudniejsze, niż na twardy, skalisty brzeg północy. „Nowe miejsce, rzeźba terenu, grunt i warunki. Dla żołnierzy to ogromna korzyść i nowe doświadczenie” – stwierdził zastępca szefa sztabu batalionu 61. BMP w trakcie ćwiczeń.

Oczywiście należy założyć, że równie dobrze na M. Bałtyckie zostanie przerzucona, w ramach wzmocnienia potencjału bojowego komponentu piechoty morskiej FB, batalionowa grupa taktyczna 61. Brygady FP, z jednostkami pływającymi, np. klasy „Iwan Grień”.

Na poligonie Chmielewka ćwiczyły także pododdziały artylerii – co najmniej po baterii/dywizjonie BM-21 Grad i 2S1 Goździk. Do korygowania ognia artylerii wykorzystywano drony Eleron-3 i Orłan-10, zapewne z niedawno sformowanej kompanii bezzałogowców 336. Brygady.

W czasie wrześniowych ćwiczeń Zapad-2021 aktywność w regionie będzie oczywiście jeszcze większa. Główne ćwiczenia piechoty morskiej i jednostek obrony wybrzeża FB będą mieć zapewne miejsce na poligonie Chmielewka, gdzie ćwiczone będą wszystkie elementy związane z desantem morskim, morsko-śmigłowcowym, obroną wybrzeża, działaniami inżynieryjno-saperskimi w obronie i ataku (desancie) etc.

Warto podkreślić, że w okresie 10-16 września odbędzie się kulminacja ćwiczeń „Zapad-2021”, czyli ich główna faza, natomiast formalnie weźmie w nich udział niemal cała Flota Bałtycka i podległe jej struktury, stąd już od wielu tygodni oddziały bojowe i tyłowe w Obwodzie Kaliningradzkim przebywają na poligonach lub w obozach polowych. Przykładowo na poligonie Prawdińsk w połowie sierpnia ćwiczył pododdział inżynieryjno-saperski 11 KA, a ponieważ formalnie poligon ten wyznaczono na ćwiczenia „Zapad”, można być pewnym, że trwa tam już koncentracja sił i środków. W „pole”, w bliżej nieznane miejsce, wyszły już również baterie i dywizjony 22. pułku Przeciwlotniczego (Tor-M2, Igła, Wierba), które w ramach „Zapad-2021” przeprowadzą szereg zadań, włącznie z symulowanymi odpaleniami pocisków rakietowych (dopiero po ćwiczeniach Zapad-2021 pułk pojedzie na poligon Aszułuk, gdzie zaliczy realne odpalanie rakiet).

Drugi aspekt wzmocnienia sił w Obwodzie Kalinigradzkim to przerzut sił i środków z rejonu Wyborg-Ust-Ługa do Bałtijska w ramach zaplanowanych ćwiczeń logistycznych, tzw. specjalnych ćwiczeń zabezpieczenia materiałowo-technicznego. Trasa Ust-Ługa-Bałtijsk to standardowa droga morskiej komunikacji i transportu wojskowego do Obwodu Kaliningradzkiego. Standardowym przewoźnikiem morskim, pełniącym usługi na potrzeby MO, jest „Oboronlogistyka” dysponująca dwoma kolejowymi promami – „Ambał” i „Bałtijsk” (90-100 wagonów każdy, w tym cysterny). Tym razem na statek cywilny „Chołmogory” w porcie w Wyborgu załadowano m.in. czołgi T-72B3 i wyrzutnie BM-21 Grad, które popłynęły do Bałtijska. Innym, również ciekawym logistycznym aspektem ćwiczeń, było załadowanie w porcie Wysock paliwa przywiezionego cysternami kolejowymi z kombinatu „Rosrezerwa” na cywilny tankowiec.

Ta faza ćwiczeń logistycznych w porcie w Wyborgu związana była z rozwinięciem tzw. zapasowego morskiego rejonu przeładunkowego, którego celem było m.in. uzupełnienie zapasów materiałowych Floty Bałtyckiej i 11. Korpusu Armijnego. W skład rejonu przeładunkowego w Wyborgu, poza infrastrukturą portową, weszły m.in. punkt dowodzenia, batalion transportu samochodowego i batalion obsługi, kompania rurociągów, kompania łączności, mobilny skład paliwa, punkty medyczny i ewakuacyjny.

W sumie ćwiczenia kompleksowego zabezpieczenia materiałowo-technicznego (MTO) przeprowadzono na 11 poligonach Zachodniego OW, z użyciem 7 lotnisk oraz przewozem zapasów operacyjnych drogą morską, kolejową i drogową, z pięciu kombinatów „Rosrezerwa”. Ćwiczenia logistyczne miały miejsce rzecz jasna również na terenie samego Obwodu Kaliningradzkiego, przy czym ich zakres był bardzo duży: od tankowania jednostek pływających Floty Bałtyckiej, przez remont i ewakuacje sprzętu/pojazdów, transport wojsk i materiałów wojskowych, aż po organizowanie przepraw pontonowych i prac remontowych na pasach startowych lotnisk. W sumie w ćwiczeniach tyłów Floty Bałtyckiej wzięło udział ok. 2 tys. żołnierzy i cywilnych specjalistów i 200 pojazdów wojskowych i specjalnych. Wszystko w ramach kolejnych etapów przygotowań do ćwiczeń „Zapad-2021”.

źródło/ fot. www.defence24.pl

Zobacz podobne

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

BS

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

KM

Oko w oko z trzymetrowym żurawiem. Element zabytku w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie