Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Rafael: rewolucyjne rozwiązania na polu dominacji na morzu

Rafael Advanced Defense Systems zapewnia rozwiązania technologiczne, dające siłom morskim przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem w różnych możliwych obszarach konfrontacji.

Poprzez integrację technologii opracowanych przez firmę Rafael na potrzeby sił działających w różnych domenach (lądowej, powietrznej i morskiej), a z których to technologii Rafael stał się znany, uzyskano jedne z najbardziej efektywnych na świecie systemów bojowych. Znaczący dorobek firmy w zakresie opracowania, produkcji, integracji i zabezpieczeniu logistycznym zaowocował powstaniem specjalistycznego portfolio rozwiązań, oferowanego klientom, a które to rozwiązania charakteryzują się niezrównaną elastycznością oraz zdolnością do adaptacji do zastosowania przeciwko całej gamie obecnych i przyszłych przeciwników.

Multidyscyplinarne i wielowarstwowe podejście Rafaela do prowadzenia działań przeciw celom nawodnym i podwodnym, obejmuje obronę akwenu morskiego, odpieranie zmasowanego ataku oraz obronę przeciwtorpedową, można zilustrować na przykładach następujących systemów:

C-DOMETM – jest to morska odmiana znanego na świecie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome. C-Dome zapewnia dookrężną obronę przed jednoczesnymi atakami prowadzonymi z różnych kierunków, ze strony strategicznych środków rakietowych bazowania morskiego i lądowego. System może operować zarówno na wodach otwartych, jak i przybrzeżnych, charakteryzuje się on dużą siła ognia oraz wysokim prawdopodobieństwem trafienia w cel, co pozwala skutecznie odpierać ataki ze strony obecnie znanych i przyszłych systemów ofensywnych wroga. C-Dome został obecnie wdrożony do służby izraelskiej Marynarki Wojennej na pokładach najnowszych korwet typu Saar 6.

SEA BREAKERTM – to autonomiczny, precyzyjny system rakietowy dalekiego zasięgu 5. generacji, SEA BREAKER pozwala na dokonanie skutecznego ataku przeciwko różnorodnym ważnym celom lądowym i morskim. Dzięki wysokiej precyzji rażenia może efektywnie zwiększać rezultaty działania sił własnych, dysponuje przy tym zasięgiem do 300 km, co pozwala na dokonywanie ataków spoza zasięgu wrogiej obrony. Wysoką precyzję trafienia zapewnia nowoczesny optoelektroniczny system naprowadzania. SEA BREAKER to idealny system do atakowania stacjonarnych oraz ruchomych celów lądowych. Zapewnia on też przewagę w obszarach antydostępowych (A2/AD), w pobliżu linii brzegowej oraz przeciwko celom pomiędzy wyspami, także jednostkom morskim na kotwicowiskach czy w portach, tam gdzie radiolokacyjne systemy naprowadzania mają znaczne ograniczenia działania.

Rodzina TYPHOON – TYPHOON to stabilizowana morska platforma uzbrojenia sterowana zdalnie, a dokładnie rodzina takich systemów. Zyskała znaną na świecie reputację jako najbardziej niezawodna, efektywna oraz dostępna za przystępną cenę rodzina tego rodzaju systemów. Jej odmiana do niszczenia bezpilotowych aparatów latających NRWS C-UAS dysponuje możliwością automatycznej identyfikacji i klasyfikacji celów, a także automatycznym ich śledzeniem, dzięki czemu uzyskuje się optymalną celność. Najnowszym dodatkiem do wspomnianej rodziny jest sprawdzony w walce system TYPHOON Mk-30c, pozwalający na zwalczanie celów powietrznych, morskich i lądowych.

Systemy Walki Radioelektronicznej – Rafael dostarcza kompleksowe systemy walki radioelektronicznej (WRE), które mogą być montowane na pokładach jednostek lub mogą być stosowane poza nimi. C-GEM, wystrzeliwana aktywna pułapka radiolokacyjna przeciwko nowoczesnym pociskom kierowanym radiolokacyjnie oraz radarom wroga umożliwia ich aktywne mylenie i zrywanie śledzenia. Są też systemy zakłóceń aktywnych działających na pokładach okrętów, zdolne do obezwładnienia najnowszych systemów wroga, co razem tworzy kompleksową architekturę samoobrony WRE okrętu. Dodatkowo systemy te zapewniają prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego na dużą odległość. Kompleksowy zestaw środków WRE firmy Rafael od dawna jest używany przez Marynarkę Wojenną Izraela, najnowsze systemy tego typu są montowane na korwetach typu SAAR 6.

źródło http://www.zbiam.pl / fot. Rafael

Zobacz podobne

Współpraca służb na rzecz bezpieczeństwa morskiego

PL

Krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii 2024

PL

Australia/ Rząd wyda 700 milionów dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie