Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Witkowski: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

435 milionów euro, zapisane w Krajowym Planie Odbudowy dla portu w Gdyni na stworzenie portu instalacyjnego dla branży offshore, jest pewne – powiedział w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury był gościem rozpoczętych w poniedziałek w Gdańsku 21. Targów Morskich i Konferencji Baltexpo.

„Tego (pieniędzy w KPO na budowę portu instalacyjnego w Gdyni dla offshore – PAP) możecie być państwo pewni planując swoje inwestycje na kolejne dekady. I proszę porzucić jakiekolwiek mrzonki o tym, że ta decyzja zostanie zmieniona. Oczywiście będziemy porty serwisowe w Ustce, Łebie, w Elblągu, we Władysławowie być może, rozwijać. Ale sercem polskiego offshoru będzie Gdynia” – podkreślił Witkowski.

Uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych rząd przyjął pod koniec lipca. Jak informowała wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki. Działania te realizują cele „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”

W Baltexpo 2021 uczestniczy 116 wystawców z 8 krajów, reprezentujących gospodarkę morską i przemysł stoczniowy. Imprezie towarzyszy ponad 60 godzin konferencji i debat publicznych.

Podczas uroczystości otwarcia 21. Baltexpo rozdano, przyznawane cyklicznie, nagrody „Złota Kotwica”. W tym roku laureatami konkursu zostali: Stocznia Remontowa Shipbuilding za budowę niszczycieli Kormoran II; Zarząd Morskiego Portu Gdynia za utrzymanie stałego tempa inwestycji i utrzymanie płynności przeładunków oraz pośmiertnie Piotr Soyka (zmarł w ub. roku w wieku 76 lat – PAP), twórca oraz wieloletni prezes Remontowa Holding w Gdańsku – największej w Polsce grupy kapitałowej w branży stoczniowej.

Organizatorem Baltexpo jest Zarząd Targów Warszawskich. Targi, odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku, zakończą się w środę.

źródło PAP/ fot. Tadeusz Urbaniak ZMPG

Zobacz podobne

Pozostałości antycznej drogi odkryto pod laguną w Wenecji

BS

PGNiG i Black Cat planują wspólny rozwój działalności na Półwyspie Arabskim

BS

Grupa Azoty: wiosną ruszą prace budowlane w ramach odtworzenia Odrzańskiej Drogi Wodnej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie