Polski Portal Morski
Aktualności

Wody Polskie zaskarżyły do sądu decyzję MKiŚ ws. Siarzewa

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw wobec decyzji Ministra Klimatu i Środowiska ws. Siarzewa, która uchyla decyzję środowiskową dla budowy nowego stopnia wodnego na Wiśle – poinformowały PAP Wody Polskie.

Wody Polskie poinformowały PAP, że w poniedziałek 6 września zaskarżyły decyzję Ministra Klimatu i Środowiska ws. uchylenia decyzji środowiskowej dla stopnia wodnego w Siarzewie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

18 sierpnia br. Minister Klimatu i Środowiska uchylił w całości decyzję środowiskową dla tej inwestycji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Decyzja MKiŚ powoduje wstrzymanie procesu realizacji inwestycji.

Decyzja RDOŚ w Bydgoszczy została ogłoszona w grudniu 2017 r. i odwołania od niej złożyły organizacje ekologiczne, które sprzeciwiają się inwestycji w Siarzewie.

Resort klimatu tłumaczył, że po wnikliwej analizie akt sprawy oraz złożonych odwołań właściwe i prawidłowe jest uchylenie w całości kwestionowanej przez ekologów decyzji oraz przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez RDOŚ.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że decyzja Ministra Klimatu jest niezrozumiała i wydłuży proces inwestycyjny związany z budową stopnia wodnego w Siarzewie. Gróbarczyk podkreślił, że budowa stopni wodnych na polskich rzekach to konieczność.

„Takie obiekty dają możliwość stabilizacji sytuacji na rzekach w czasie suszy i powodzi. Co roku mierzymy się z tymi zjawiskami, które się nasilają, powodując miliardowe straty w gospodarce. Odbijają się także na poczuciu bezpieczeństwa Polaków. Już dziś trzeba myśleć o przyszłości. Tym bardziej, że duże, nowoczesne obiekty wodne nie powstają z roku na rok” – zauważył.

Gróbarczyk zapewnił, że Wody Polskie w trakcie trwającego trzy i pół roku postępowania przedstawiły konkretne analizy i oceny kilkuset ekspertów z Polski i innych krajów – z wielu różnych środowisk.

„Koncepcja stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie powstała przy udziale naukowców i ekspertów z dziedziny hydrologii i hydrotechniki, na podstawie wieloletnich badań i analiz instytutów badawczych w tym Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Tylko w latach 2010-2016 w pracach i konsultacjach brało udział kilkudziesięciu profesorów z kilku krajów świata” – zaznaczył wiceminister.

Gróbarczyk dodał, że budowę stopnia wodnego Siarzewo poparło szereg organizacji pozarządowych i – co jest kluczowe – pisemnie ponad 100 tys. mieszkańców regionu pozostającego w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji.

W marcu br. Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie.

Maksymalny koszt inwestycji ma wynieść 4,5 mld zł, a projekt ma być realizowany do 2029 r. Zgodnie z planem prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 r.

Wody Polskie przekonywały, że nowy stopień wodny ma przede wszystkim ograniczyć skutki suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych. Ma on też pozytywnie wpływać na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Na stopniu ma również powstać elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW.

źródło pap fot. warszawa.wody.gov.pl

Zobacz podobne

IMGW ostrzega przed wzrostem stanu wód w rzekach

MZ

Min. Moskwa: realizujemy duże, ambitne projekty, to m.in. atom, rozwój i stabilizacja OZE

JK

Budowa Baltic Pipe trwa. Tunele w Polsce i w Danii

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie