Polski Portal Morski
Aktualności

Korea Płn. szykuje paradę wojskową; może się odbyć w czwartek

W Pjongjangu trwają przygotowania do parady wojskowej, która może się odbyć w czwartek przy okazji rocznicy proklamacji komunistycznej Korei Północnej – podała we wtorek południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródła wojskowe.

Według Yonhapu w stolicy Korei Płn. zaobserwowano wcześniej około 10 tys. żołnierzy, co uznano za sygnał, że północnokoreański reżim szykuje paradę wojskową z okazji rocznicy proklamacji KRLD 9 września lub utworzenia rządzącej krajem partii – 10 października.

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania tych przygotowań, bardziej prawdopodobne wydaje się, że parada szykowana jest na tę pierwszą rocznicę – oceniły źródła. Zdaniem jednego z nich wydarzenie może się odbyć w nocy, tak jak poprzednia parada.

„W ścisłej koordynacji pomiędzy władzami wywiadowczymi Korei Południowej i USA nasze wojsko bacznie obserwuje przygotowania Korei Północnej do dużych wydarzeń, takich jak parady wojskowe” – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. Kim Dzun Rak.

Pjongjang przestrzegał niedawno Seul i Waszyngton przed „poważnym kryzysem bezpieczeństwa”, gdy wojska Korei Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia. Władze Korei Płn. stanowczo przeciwko nim protestowały, określając je jako przygotowania do inwazji. Obserwatorzy oceniali, że Pjongjang może w odwecie dopuścić się prowokacji.

W październiku 2020 roku Korea Płn. zorganizowała dużą paradę wojskową z okazji 75-lecia założenia rządzącej partii. Pokazano wówczas nowe międzykontynentalne pociski balistyczne, pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętu podwodnego i inne rodzaje uzbrojenia – przypomina Yonhap. 

źródło pap fot. tvp.info

Zobacz podobne

Morska przygoda w regatach w zasięgu ręki

PL

ORLEN zwiększa zasoby gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

JS

Polski niszczyciel ORP Błyskawica powraca na dok Stoczni Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie