Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2021

W dniach 13-14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza odbędzie się VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Rolę koordynatora realizacji zadań związanych z organizacją Konferencji pełni Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Współorganizatorami są Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”. Konferencja jest wpierana przez NATO.

Aktualna sytuacja sektora energetycznego, w tym wpływ pandemii na jego rozwój, wymusza wręcz podjęcie debat, które dążyć będą do rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym, w obliczu występujących transformacji, dywersyfikacji dostaw surowców czy nowych kierunkach dla transportu niskoemisyjnego, w tym zastosowania wodoru. Organizowane wydarzenie bezpośrednio nawiązuje do zmieniających się uwarunkowań technologicznych, ekonomiczno-społecznych czy politycznych, szukając nowych możliwości dla utworzenia dźwigni rozwoju gospodarczego – stwierdza prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej.

Celem wydarzenia jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką, obejmującą obszar polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. Ideą organizatorów Konferencji jest zbudowanie instrumentu wspomagającego rozwój tych obszarów wiedzy, poprzez zapewnienie płaszczyzny do dyskusji z udziałem naukowców, ekspertów, przedstawicieli administracji publicznej, spółek energetycznych, organizacji pozarządowych, dziennikarzy gospodarczych oraz studentów.

Tematyka VI edycji Konferencji koncentruje się na transformacji energetycznej, jednocześnie będąc kontynuacją dyskusji naukowych podjętych we wcześniejszych edycjach wydarzenia. Kluczowe obszary, które zostaną poruszone, to: energetyka jądrowa, wodór, materiały kwantowe, morska energetyka wiatrowa, zagrożenia w cyberprzestrzeni, współpraca w cyberbezpieczeństwie, magazynowanie energii, operacje wpływu w kontekście rosyjskich projektów energetycznych, bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej, infrastruktura energetyczna na Bałtyku, nowe technologie w bezpieczeństwie obiektów sektora energetycznego oraz w lotnictwie cywilnym, a także bezpieczeństwo energetyczne w świecie po pandemii.

W V edycji Konferencji (2020 r.) udział wzięło 250 uczestników (reprezentujących 30 ośrodków naukowych), 120 prelegentów (59 stacjonarnie oraz 61 w formule online) oraz blisko 29 tys. internautów. Posty zamieszczone na platformie Facebook.com z odnośnikiem do relacji na żywo z Konferencji uzyskały ponad 95 tys. wyświetleń. Łącznie w poprzednich pięciu edycjach Konferencji udział wzięło ponad 1 tys. uczestników (reprezentujących 50 ośrodków naukowych), około 4 tys. studentów oraz blisko 140 tys. internautów.

Program konferencji

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną VI edycja Konferencji (13-14.09.2021) odbędzie się w formule HYBRYDOWEJ (stacjonarnej oraz zdalnej-online). W trosce o bezpieczeństwo Uczestników Konferencji zaktualizowano regulamin bezpieczeństwa wydarzenia o dodatkowe środki ostrożności.

Warunkiem stacjonarnego uczestnictwa w Konferencji jest przedstawienie przez Uczestnika negatywnego wyniku testu na COVID-19, przeprowadzonego najwcześniej 72 h przed godziną rozpoczęcia udziału Uczestnika w Konferencji; bądź potwierdzenie przez Uczestnika przejścia pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19.

– „Jako organizatorzy zapewnimy Uczestnikom Konferencji, którzy przybędą do gmachu Politechniki Rzeszowskiej, pełne bezpieczeństwo.” – zapowiada dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz – Już w trakcie ubiegłorocznej edycji wprowadziliśmy odpowiednie zabezpieczenia, które z sukcesem zostały wdrożone i wykorzystywane. Zapewnimy dezynfekcję sal, holu i korytarzy, ozonowanie przekazywanych dokumentów, monitorowanie ilości osób oraz pomiar temperatury uczestników, a także obowiązkowe maseczki i stacje do dezynfekcji dłoni. Ponownie zastosowana będzie automatyczna rejestracja uczestników oraz wykorzystany zostanie robot mobilny z lampami sterylizującymi UV-C.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa Uczestnikom Konferencji wdrożone zostaną następujące środki ostrożności:

  • bezdotykowe bramki z czujnikiem pomiaru temperatury oraz stacjonarny termometr na podczerwień;
  • kody QR do zautomatyzowanej rejestracji uczestników;
  • dezynfektor dokumentów i materiałów INID UV;
  • urządzenia sterylizujące promieniami UV-C;
  • stacja do dezynfekcji rąk INID-S;
  • technologia bazująca na około 100 litrach srebra koloidalnego, które ma właściwości wirusobójcze, a jednocześnie nie jest szkodliwy dla Uczestników Konferencji.

Dodatkowo, organizatorzy Konferencji zapewnią:

  • dezynfekcję sal oraz powierzchni wspólnych;
  • cyrkulację powietrza wspomaganą systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej;
  • monitorowanie ilości osób przebywających w salach – stosownie do wytycznych dotyczących kubatury pomieszczeń;
  • serwowanie posiłków oraz organizację przerw kawowych zgodnie z odpowiednio opracowanymi zasadami bezpieczeństwa.

Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza

W trakcie VI Konferencji zostanie przyznana doroczna nagroda im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne. W roku 2020 nagrody otrzymali: dr Michał Kurtyka (Minister Klimatu i Środowiska) – za pełnienie funkcji prezydenta szczytu klimatycznego ONZ (COP24) oraz Piotr Woźniak (Prezes PGNiG w latach 2016-2020) – za zaangażowanie w politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski. W imieniu Ministra Kurtyki nagrodę odebrał Ireneusza Zyska (Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii).

– „To szósta już edycja wydarzenia, które od początku organizowane jest na Politechnice Rzeszowskiej. Na pewno będą rozwijane tematy poruszane w poprzednich latach, ale – ponieważ rzeczywistość cały czas się zmienia – liczymy na weryfikację nowych hipotez, odważne konkluzje, aktualizację wniosków dotyczących sektora energii na poziomie eksperckim, a także naukowym.”– podkreśla prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Przewodniczący Kapituły Nagrody.

– „We wszystkich panelach i dyskusjach plenarnych w mniejszym lub większym stopniu pojawiał się będzie temat transformacji energetycznej, zwłaszcza w kontekście ogłoszonej przez rząd strategii Polityki energetycznej Polski do 2040.” – zapowiada dr hab. Mariusz Ruszel – prof. Politechniki Rzeszowskiej, prezes Instytutu Polityki Energetycznej, pomysłodawca cyklu konferencji.

Źródło: Instytut Politechniki Energetycznej fot.: TVP Info

Zobacz podobne

TSUE wydaje korzystne dla GAZ-SYSTEM postanowienie

PL

5 lat projektu „I Love Poland”

AB

Współpraca dla odbudowy zasobów wodnych Noteci

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie