Polski Portal Morski
Aktualności

Ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021 odbyła się na poligonie Mulino

Na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się w czwartek ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że manewry – w których uczestniczyć będzie 200 tys. wojskowych – mają charakter obronny.

Wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia strategiczne rozpoczęto podniesieniem sztandaru ćwiczeń i flag uczestniczących w nim państw. Na manewry zaproszone zostały kontyngenty sił zbrojnych Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii.

Wiceminister Pankow oświadczył, że manewry „pod wieloma względami są wyjątkowe”, a skala zaangażowanych sił i sprzętu świadczy „o rosnącym znaczeniu wspólnego przygotowania” sił zbrojnych krajów uczestniczących.

Pankow zapewnił, że ćwiczenia Zapad-2021 „mają charakter wybitnie obronny”, a ich celem jest szkolenie wojsk „w prowadzeniu działań bojowych w warunkach współczesnych” i wzmocnienie koordynacji organów dowodzenia armii sojuszniczych.

Na poligonie Mulino przed żołnierzami uczestniczącymi w manewrach wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Zachodniego Okręgu Wojskowego – podało ministerstwo obrony.

W manewrach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

źródło PAP/ fot.TVP info

Zobacz podobne

Żagle 2023 już w ten weekend w Szczecinie

PL

Błażowski: Polska może jedynie pomarzyć o czystej i taniej energii przez to, że nadal nie ma atomu

JJ

O zapobieganiu powodzi w dorzeczu Wisły

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie