Polski Portal Morski
Aktualności

Marcin Przydacz: z kanclerz Merkel będziemy na pewno rozmawiać o planie odbudowy i Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie z wizytą do Polski w sobotę 11 września. „W ramach wizyty na pewno zostanie poruszona kwestia planu odbudowy i dyskusji z UE oraz tematyka Nord Stream 2” – powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wiceminister w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że „kanclerz Angela Merkel po kilkunastu latach kończy swój urząd i odchodzi z bieżącej polityki, zatem siłą rzeczy ta wizyta będzie miała charakter pożegnalny i podsumowujący, ale to nie znaczy, że w jej ramach nie powinny się znaleźć aktualne tematy”.

„Na pewno poruszona będzie kwestia planu odbudowy i dyskusji z UE w rozmowach z premierem Morawieckim” – zapewnił.

Fundusz Odbudowy ma ożywić unijną gospodarkę po pandemii Covid-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania obecnych czasów – transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie UE muszą przedstawić KE swoje krajowe plany odbudowy.

27 krajów UE zawarło w 2020 r. bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Aby plan mógł być realizowany, wszystkie państwa unijne musiały ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Do końca roku KE zamierza pożyczyć na rynkach w sumie 80 mld euro na sfinansowanie pierwszych planowanych wypłat dla państw członkowskich w ramach NextGenerationEU.

„Ponadto w ramach przyjazdu kanclerz Niemiec znajdzie się również tematyka Nord Stream 2, bo to jest oś sporu i kość niezgody pomiędzy nie tylko Polską, ale szeregiem państw Europy Środkowo-Wschodniej, a Niemcami” – poinformował wiceszef MSZ.

„Uważamy, że Niemcy egoistycznie realizują swoją politykę we współpracy z Kremlem, czym obniżają poziom bezpieczeństwa całej Europy, nie tylko Europy Środkowej” – podsumował.

Nord Stream 2 to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez MorzeBałtyckie, która ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

PGZ Stocznia Wojenna ze świadectwem uznania PRS w zakresie nawigacji i łączności

AB

„Takie znaleziska zdarzają się bardzo rzadko”. Wrak samolotu odnaleziono na dnie Zalewu Szczecińskiego

KM

Światowy Dzień Marynarza już w najbliższą sobotę

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie