Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

ORP „Albatros” zostanie przekazany do służby Marynarki Wojennej pod koniec listopada

ORP „Albatros” zostanie przekazany do służby Marynarki Wojennej pod koniec listopada – zapewnił Dariusz Jaguszewski, członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA realizującej projekt „Kormoran II”, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Jaguszewski zaznaczył, że prace związane z budową okrętów typu „Kormoran II” zbliżają się ku końcowi.

„W przypadku ORP +Albatros+ przeprowadziliśmy próby w morzu, teraz prowadzone są przygotowania do prób zdawczo-odbiorczych. Proces jest skomplikowany – wynika to ze specyfiki okrętu i jego specjalistycznego wyposażenia, ale przebiega zgodnie z harmonogramem, który przewiduje, że okręt zostanie przekazany zamawiającemu pod koniec listopada” – powiedział PAP Jaguszewski.

Z kolei na okręcie o ORP „Mewa” trwają próby na uwięzi. Dostawa planowana jest pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. „Uważamy, że terminy zostaną dotrzymane” – oświadczył Jaguszewski.

Jak zaznaczył, proces wyposażania okrętu utrudniła pandemia, przez którą łańcuch dostaw gwałtownie się załamał. „Mimo to udało się odrobić straty i zorganizować prace w taki sposób, aby stocznia cały czas pracowała. Wprowadziliśmy procedury, które doprowadziły do tego, że armatorzy, dostawcy urządzeń i serwisanci przyjeżdżali do stoczni i bez obaw działali, bo wiedzieli, że wszystko to, co jest ważne dla ich bezpieczeństwa, zdrowia i życia, jest dla nich zapewnione” – zaznaczył.

W czerwcu stocznia Remontowa Shipbuilding dołączyła do konsorcjum, którego celem jest realizacja projektu Miecznik. Program zakłada pozyskanie dla Marynarki Wojennej trzech fregat. Wielozadaniowe jednostki tej klasy mają zabezpieczać szlaki żeglugowe, zapewnić bezpieczeństwo i potencjał odstraszania, a także wzmocnić międzynarodową pozycję Polski np. przez udział w działaniach stałych zespołów morskich NATO. Zakup okrętów w programie Miecznik został zapisany w planie modernizacji wojska do roku 2035.

Jaguszewski przypomniał, że do końca listopada 2021 r. konsorcjum ma przygotować ocenę trzech projektów koncepcyjnych fregaty, a na początku roku 2022 ma zostać wybrana koncepcja uznana za najlepszą pod względem wymagań wojska i kosztów. Pierwszy okręt ma zostać przekazany do czerwca 2028 r., a kolejne dwa nie później niż w trzecim kwartale 2034 r. „Działamy w ramach tego harmonogramu. W drugim etapie programu Miecznik dojdzie do podziału zadań pomiędzy stoczniami, które są członkami konsorcjum” – zaznaczył.

Jaguszewski zwrócił uwagę, że ważne jest, aby zadbać o „local content”, co wiąże się z udziałem jak największej liczby polskich firm w zakresie dostaw i w procesie produkcji fregat. „To na pewno będzie duże wyzwanie wynikające z trudniejszej sytuacji niż w przypadku niszczyciela min (projekt Kormoran II – PAP), kiedy w całej szerokiej gamie dostawców urządzeń i systemów mieliśmy zdecydowanie większą dowolność. Nasz rozwój i innych polskich firm jest możliwy tylko wtedy, kiedy stawiamy sobie coraz ambitniejsze zadania” – podkreślił Jaguszewski.

„Projekt Miecznik jest dużą szansą na rozwój potencjału polskiego przemysłu stoczniowego. Jestem przekonany, że wiele polskich firm będzie w stanie dostarczać produkty, które niczym nie ustępują znanym światowym markom. Powinniśmy o to walczyć, aby w Polsce następował rozwój technologii, abyśmy stali się nie tylko wykonawcami prostych prac, ale również autorami skomplikowanych rozwiązań technicznych. To jest tak naprawdę szansa rozwoju nie tylko tych firm, ale całej gałęzi gospodarki państwa” – ocenił.

Remontowa Shipbuilding równolegle upatruje szans rozwojowych w projektach cywilnych, szczególnie związanych z budowę jednostek dla przemysłu offshore wind i dekarbonizacją systemów napędowych statków. „Współpracujemy z klientami na całym świecie w zakresie tematów wind offshore i nowych innowacyjnych napędów. Mamy dużo ciekawych ofert złożonych dla krajów europejskich. Mocno działamy w takich tematach, które mogą być dla nas szansą rozwoju, jak statki do serwisowania elektrowni wiatrowych. Chcemy też realizować ambitne projekty z zaawansowanymi technologiami m.in. wykorzystaniem napędów wodorowych” – powiedział.

Remontowa Shipbuilding jest jednym z uczestników Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. Salon zakończy się w piątek 10 września uroczystością wręczenia nagrody prezydenta, nagród Defender, wyróżnień specjalnych ministra obrony, ministra rozwoju i technologii oraz innych resortów, szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych oraz dowódcy WOT.

Źródło: PAP fot.: ZBiAM

Zobacz podobne

Nowy rozdział Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska

KM

Gaz z bałtyckiego złoża B8 płynie na ląd

KM

Prom „Baltivia” w Stoczni „Pomerania”

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie