Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Kongsberg: serwis pocisków NSM w Polsce jeszcze w tym roku

Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce jeszcze w tym roku zajmą się serwisem pocisków NSM będących uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej – zapowiedział Krystian Chmielewski prezes produkującej pociski firmy Kongsberg Defence w Polsce.

WZE i Kongsberg Defence & Aerospace zawiązały konsorcjum w celu serwisowania rakiet Naval Strike Missile (NSM). Pierwszym klientem konsorcjum jest polskie wojsko. Kontrakt z 18. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym, o wartości ponad 200 mln zł, podpisano podczas trwającego w Kielcach Międzynarodowego Salonu przemysłu Obronnego. Prace będą polegać na ponownej certyfikacji pocisków.

Podpisanie umowy o konsorcjum Kongsberg-WZE i zawarcie kontraktu między WZE a wojskiem wiążą się z zobowiązaniami offsetowymi, towarzyszącymi umowie ws. norweskich pocisków, zawartej w 2014 r.

„W sierpniu WZE otrzymały finalne certyfikaty i licencje na finalne serwisowanie rakiet. To zgodne z umową z 2014 r. podpisaną między Kongsberg a polskim rządem” – powiedział PAP Chmielewski. Dodał, że gdyby nie podpisane na MSPO umowy, recertyfikacja pocisków musiałaby się odbywać w Norwegii – macierzystym kraju firmy.

Jak wyjaśnił prezes, poziom pierwszy serwisu, którego dotyczy umowa, obejmuje logistykę – transport rakiety z bazy wojskowej do WZE w Zielonce, poddanie pocisku testowi sprawności jego urządzeń, rozłożeniu go na główne komponenty – silnik, głowicę bojową i przednią część z systemem komputerowym i systemem naprowadzania. Po sprawdzeniu i ewentualnej wymianie komponentów WZE będą ponownie składały pocisk i potwierdzały jego gotowość po bojowego użycia. Będą też odpowiadać za współpracę z firmami z Niemiec i Norwegii, które dostarczają elementy pocisku.

Podkreślił, że inwestycja wymagała umowy z rządem Norwegii i tamtejszą agencją wywiadu ze względu na ochronę informacji niejawnych, potrzebne były też inwestycje w Zielonce, gdzie zbudowano specjalne pomieszczenia, w tym minimalizujące skutki ewentualnego wybuchu, Kongsberg zapewnił też WZE wsparcie finansowe.

„Traktujemy to jako pierwszy etap, pierwszy krok w kolejnym etapie rozwoju WZE jako serwisanta na poziomie fabrycznym” – powiedział Chmielewski. Dodał, że rozmowy z MON i Polską Grupą Zbrojeniową, dotyczą udziału WZE w obsłudze pocisków rakiet NSM, a także technologicznie zbliżonych do nich pocisków JSM, opracowanych jako uzbrojenie do samolotów F-35. „Chcemy to robić” – zapewnił.

Pierwszą umowę na zakup pocisków NSM podpisano w 2008 roku. stały się one w 2013 r. uzbrojeniem Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. W 2014 roku MON kupiło pociski dla drugiego dywizjonu, z obu dywizjonów powstała Morska Jednostka Rakietowa.

Źródło: PAP fot.: defence24

Zobacz podobne

Energinet: od poniedziałku przepływ gazu Baltic Pipe czasowo wstrzymany za względów technicznych

BS

Otwarte drzwi Akademii Morskiej

BS

Polscy polarnicy w drodze na Antarktykę; dzieli ich niecałe 600 km od Przylądka Dobrej Nadziei

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie