Polski Portal Morski
Aktualności

Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem

Na przełomie września i października może być opracowana struktura organizacyjna koncernu multienergetycznego po fuzji z Orlenem, wtedy rozpoczną się negocjacje ze stroną społeczną – ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka nie jest zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych, stawia na inwestycje w OZE.

„Fuzja to proces złożony, w którym wiodąca rola należy do PKN Orlen i który prowadzony jest pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Angażujemy się w ten proces w pełni, mamy powołane zespoły projektowe, które wykonują prace przygotowujące nas do połączenia. Jedną z kluczowych spraw jest zabezpieczenie działalności operacyjnej po dniu połączenia. To skomplikowany proces związany z posiadanymi przez PGNiG koncesjami, których jest ponad 200” – powiedział PAP Biznes prezes Paweł Majewski. 

Dodał, że istotną kwestią są też rozmowy ze stroną społeczną. Zapewnia, że wszystkie działania będą prowadzone tak, żeby strona społeczna i związki zawodowe były w nie włączone. 

„Tworzą się zespoły negocjacyjne, które gdy tylko pojawi się konkretna struktura organizacyjna połączonego multienergetycznego koncernu, przystąpią do negocjacji i rozmów. Spodziewamy się, że na przełomie września i października będziemy mogli zacząć już konkretną komunikację ze związkami zawodowymi” – powiedział Majewski.

Prezes wskazuje, że w oczekiwaniu na fuzję z PKN Orlen, gazowa spółka wykorzystuje wszystkie rynkowe okazje, które mieszczą się w zakresie jej podstawowego biznesu.

„Rozwijamy projekty, które wiążą się z energetyką odnawialną, planujemy budowę farm fotowoltaicznych na własnych gruntach, na dachach naszych budynków, planujemy akwizycje w obszarze energetyki wiatrowej na lądzie. W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy mieć 900 MW mocy zainstalowanej ze źródeł odnawialnych” – powiedział.

PGNiG prowadzi liczne projekty zmierzające do uzyskania kompetencji w zakresie magazynowania i przesyłania wodoru. Chce realizować projekt biometanowy wspólnie z Orlen Południe. 

Prezes PGNiG na razie nie jest zainteresowany inwestycją w małe reaktory jądrowe (SMR). Nie zdecydował także, czy chce inwestować w projekty morskich farm wiatrowych.

„SMR nie są przedmiotem naszych analiz. Jest to technologia bardzo interesująca, pewnie poczekamy aż będzie certyfikowana, choćby w Stanach Zjednoczonych, po to, żeby móc określić, czy będziemy się w nią angażować. W mojej ocenie nie jest celowe, żeby wszystkie spółki Skarbu Państwa angażowały się równolegle w te same projekty, powinniśmy w pierwszej kolejności wykorzystywać własne kompetencje w tych obszarach, w których spółka ma największe doświadczenie” – powiedział Paweł Majewski. 

Źródło: PAP fot.: bloomberg

Zobacz podobne

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

KM

Ruszyły prace przy budowie doku w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

KM

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie