Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

MSPO 2021: Brytyjskie systemy optoelektroniczne na ląd i morze

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2021 w Kielcach brytyjska spółka Chess Dynamics, będąca producentem systemów antydronowych i optoelektronicznych prezentuje na stoisku dwa modele głowic, jednej do użytku na jednostkach nawodnych, a drugiej – na lądzie.

Pierwszy z omawianych systemów jest rozwiązaniem morskim i stanowi rozwinięcie dotychczasowego Sea Hawk FCEO (Fire Control Electro-Optical Director). Tym razem prezentowana jest druga, nowsza wersja, a mianowicie FCEO II. Po raz pierwszy publicznie ukazała się miesiąc temu, 2 sierpnia, podczas targów Sea Air Space w Waszyngtonie.

FCEO II składa się z głowicy skrywającej kamery wysokiej rozdzielczości, które działają w termowizji oraz w świetle widzialnym, w każdych warunkach atmosferycznych niezależnie od pory dnia. Dzięki modułowej budowie kamery mogą zostać wymienione lub rozszerzone o nowe funkcjonalności. Stabilizowany żyroskopowo system pozwala na zwiększenie świadomości sytuacyjnej, namierzanie celów, śledzenie ich, a w razie potrzeby – sterowanie bronią pokładową. Poza nadzorowaniem jednostek nawodnych FCEO II umożliwia kontrolowanie przestrzeni powietrznej.

Jednakże producent dla nowego wariantu Sea Eagle przewidział nie tylko zastosowania bojowe. System może też znaleźć zastosowanie w ratownictwie morskim, gdzie byłby wykorzystywany do poszukiwań rozbitków lub potrzebujących pomocy na morzu.

Kolejnym prezentowanym systemem jest Hawkeye MMP. Jego celem jest prowadzenie nadzoru na dalekim dystansie, przez całą dobę, w każdych warunkach atmosferycznych. Tak jak morski odpowiednik, również i MMP posiada modułową budowę, dzięki której optoelektronika może zostać wymieniona lub rozszerzona w zależności od charakteru wykonywanej misji.

Sam system obserwacji optoelektrycznej jest również łatwo montowalny. Dzięki wygodnym zatrzaskom MMP może szybko zostać przeniesione pomiędzy pojazdami kołowymi, gąsienicowymi lub między instalacjami stacjonarnymi. Hawkeye można też włączyć w skład systemu zarządzania walką, by zmaksymalizować wydajność podczas prowadzenia operacji bojowych.

źródło/ fot. http://defence24.pl

Zobacz podobne

Szczecin/Neutralizacja niewybuchu z Odry

MZ

29.04.1986. Rocznica podniesienia bandery na ORP „Orzeł”

AB

Port Szczecin – trwa budowa oraz przebudowa nabrzeży w Basenie Kaszubskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie