Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szef MSZ Chin ostrzegł przed „mieszaniem się zewnętrznych sił” w spór o Morze Południowochińskie

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł Wietnam przed „pogłębianiem konfliktów” na spornym akwenie, zapowiedział także dostarczenie sąsiadowi kolejnych 3 mln szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Rządy w Hanoi i Pekinie powinny pielęgnować pokój i stabilność, które – jak ocenił Wang – z trudem udało się osiągnąć na Morzu Południowochińskim, i przeciwdziałać mieszaniu się zewnętrznych sił w spór o ten strategiczny akwen. Jak przekazało w sobotę MSZ Chin, w czasie piątkowych rozmów z wicepremierem Wietnamu Pham Binh Minhiem chiński minister spraw zagranicznych podkreślił także, że oba kraje powinny powstrzymać się od jednostronnych działań w sprawie spornych wód.

Chiny zapowiedziały, że do końca roku przekażą Wietnamowi kolejne 3 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, co w sumie zwiększyłoby liczbę podarowanych preparatów do 5,7 mln. Władze w Hanoi przypomniały w opublikowanym oświadczeniu o konieczności szanowania przez obie strony swoich uzasadnionych praw i interesów, w zgodzie z obowiązującymi międzynarodowymi normami, w tym konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

Rząd w Pekinie zgłasza historyczne pretensje do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, w tym do wód w świetle prawa międzynarodowego należących do okolicznych państw – oprócz Wietnamu także Filipin, Malezji i Brunei. Przez bogate w zasoby wody odbywa się tranzyt większości chińskich towarów.

W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze obalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Władze w Pekinie zignorowały jednak jego orzeczenie, a na spornym obszarze stale dochodzi do incydentów. Stany Zjednoczone, które wielokrotnie wyrażały swoje poparcie dla mniejszych krajów regionu, prowadzą tam regularne patrole, tzw. ćwiczenia swobody żeglugi.

Stosunki chińsko-wietnamskie od dziesięcioleci pozostają skomplikowane. Choć partie komunistyczne obu krajów utrzymują bliskie relacje, to morski spór terytorialny pozostaje nierozwiązanym problemem. W 1988 roku między oboma azjatyckimi krajami doszło do wygranej przez Chiny potyczki o jedną z raf w archipelagu Spratlejów, którą od tamtej pory okupują chińskie siły zbrojne. Wcześniej, w 1979 roku, Wietnam i Chiny stoczyły krótką wojnę graniczną.

źródło pap fot. pixabay

Zobacz podobne

Nowy Prorektor w Akademii Morskiej w Szczecinie

Autor

Akademia Morska Uczelnią Liderów 2021

BS

Wielkie sprzątanie Pasłęki

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie