Polski Portal Morski
Aktualności Kongres Morski

Premier: jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego

Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego.

W Szczecinie rozpoczął się we wtorek 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych o portach i żegludze, edukacji, rozwoju i innowacjach, a także m.in. o ekologii i bezpieczeństwie. Istotnym tematem debaty ma być przemysł offshore i działania na rzecz klimatu.

„Troska o państwo morskie zajmować powinna wszystkich, którzy autentycznie są przejęci pomyślnym rozwojem Rzeczypospolitej” – napisał w liście do uczestników kongresu, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że program debat stanowi świadectwo tego, iż „kongres gotowy jest dyskutować o najpilniejszych wyzwaniach współczesności”, którymi są modernizacja wybrzeża, budowa portów, wzmacnianie przemysłu stoczniowego i rozwój zielonych technologii.

„Dla gospodarki morskiej te wszystkie obszary są dziś niezbędne do tego, aby Polska mogła konkurować z najlepszymi” – wskazał Morawiecki.

Zaznaczył, że cieszy się, iż organizatorzy kongresu nie pominęli „ważnego kontekstu Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu”. Jak stwierdził, gospodarka morska zajmuje „istotne miejsce w obu tych programach, które w najbliższych latach będą służyć awansowi cywilizacyjnemu naszego państwa”.

„Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego oraz wzmacniał nasz kraj w roli lidera całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – zakończył premier.

źródło PAP / fot.ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Klienci biznesowi PGNiG już płacą o połowę mniej za gaz, a zapowiadana jest kolejna obniżka

KM

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

KM

Pierwszy rejs „Batorego”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie