Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Miasto Gdańsk przejmie po 30 latach spółkę dostarczającą wodę i odbierającą ścieki

Władze Gdańska przejmą przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne Saur Neptun Gdańsk (SNG), w którym od 1992 r. większościowym udziałowcem jest francuska firma. Zakup przez samorząd udziałów w spółce ma kosztować ok. 45 mln zł.

O decyzji ws. przejęcia przed miasto Gdańsk kontroli nad SNG poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.

“Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych celów, ale jednocześnie przekonani, że 30 lat po transformacji mamy wiedzę, umiejętności i środki, aby kontynuować usługi zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków dla mieszkańców samodzielnie” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podczas konferencji prasowej przypomniano, że woda dostarczana mieszkańcom Gdańska w 1992 roku tylko w 8 proc. spełniała normy wymagane prawem, podczas gdy dziś jest to 100 proc. Według badań Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego, 49 proc. mieszkańców deklaruje, że pije wodę z kranu, a 90 proc. pozytywnie ocenia jakość dostarczanej wody.

“Mimo że kontrakt zakłada podjęcie rozmów na rok przed jego zakończeniem, czyli w styczniu 2022 r., dbając o zabezpieczenie interesów mieszkańców miasta, rozmowy podjęliśmy znacznie wcześniej. Przed przystąpieniem do rozmów analizowaliśmy wszystkie możliwe warianty i wybraliśmy najkorzystniejszy dla użytkowników systemu. Wariant zakupu akcji jest wariantem ograniczającym ryzyka organizacyjne i prawne, oraz, co bardzo ważne, zapewniającym pełne wykorzystanie fachowego zespołu ponad pół tysiąca osób, oraz know-how zbudowanego w spółce SNG” – wyjaśnił zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

Na najbliższej sesji radni będą dyskutowali o zmianie w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która pozwoli na pozyskanie środków na transakcję. Miasto na ten cel chce zabezpieczyć w sumie 45 mln zł.

Miasto zapewnia, że zmiany właścicielskie pozostaną bez wpływu na zatrudnienie pracowników w SNG; w firmie pracuje obecnie ok. 550 osób.

Umowa współpracy z francuską korporacją została podpisana w 1992 roku. Saur Neptun Gdańsk była wówczas pierwszą spółką joint-venture utworzoną w kraju Europy Środkowej w celu świadczenia usług wodociągowo-kanalizacyjnych w mieście. Miasto wniosło do spółki aport rzeczowy, w postaci nieruchomości, środków oraz ówczesnych narzędzi pracy (bez sieci wodociągowo-kanalizacyjnej), a francuska Grupa Saur wkład finansowy, który pozwolił jej na objęcie 51 proc. udziałów w SNG.

źródło PAP/ fot. GIWK

Zobacz podobne

Wycieczkowy lodołamacz LNG

JJ

Statek – muzeum “Sołdek” przed modernizacją w Gdańskiej Stoczni “Remontowej”

Autor

40-letnia historia legendarnego polskiego żaglowca “Pogoria” w formie książki

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie