Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zbigniew Rau: Ostatnie tygodnie pokazały, ile dobrego przynosi militarna współpraca polsko-brytyjska

W ostatnich tygodniach, kiedy obserwowaliśmy dramatyczny rozwój wypadków w Afganistanie, mogliśmy zobaczyć, ile dobrego wynika ze współpracy militarnej polsko-brytyjskiej. Udało się ocalić wiele ludzkich istnień – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas otwarcia Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego w środę.

Rau przypomniał, że w ostatnich tygodniach sierpnia, kiedy Kabul został opanowany przez talibów, a wojska amerykańskie wycofywały się z Afganistanu, Polska ewakuowała stamtąd swoich obywateli, afgańskich współpracowników oraz obywateli państw sojuszniczych. „Mieliśmy przykłady z pierwszej ręki na temat tego, co wyjdzie ze współpracy militarnej Brytyjczyków i Polaków” – wskazał.

Stwierdził, że mimo brexitu „z satysfakcją” obserwuje współpracę sił zbrojnych polsko-brytyjskich. „Tego przykładem jest obecność sił brytyjskich w Polsce oraz kooperacja naszych sił zbrojnych na Bałtyku” – powiedział.

Szef polskiej dyplomacji ocenił, że wierzy, iż brexit może stać się platformą do zacieśnienia więzi bilateralnych w przyszłości. Zauważył jednak, że obserwował w tym roku pierwsze „wyzwania” związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Nowa strategia Wielkiej Brytanii jest nastawiona na angażowanie się w regionie Pacyfiku, a zobowiązania związane z UE odchodzą na drugi plan. Według mnie, jeśli Wielka Brytania chce działać globalnie, powinna zacząć od Europy. Jesteście tu nie tylko mile widziani, ale wręcz niezbędni” – mówił.

Według niego ważna jest odpowiedź na pytanie, jak Wielka Brytania zamierza utrzymać swoją obecność w Europie oraz zwiększyć zaangażowanie w sprawy Pacyfiku, jeśli „zamierza ograniczyć liczbę sił zbrojnych”.

Minister ocenił, że pandemia „testuje” zachodnią jedność i przywództwo „w kontekście światowym”. „To i brexit testuje naszą jedność i przywództwo, co zachęca Chiny i Rosję do bardziej asertywnych, wręcz agresywnych działań” – zaznaczył, odnosząc się m.in. do brutalnego tłumienia protestów na Białorusi przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę przy wsparciu Rosji.

„Brytyjczycy są i pozostaną naszymi bliskimi sojusznikami, kluczowymi partnerami ekonomicznymi oraz przyjaciółmi zjednoczonymi wspólną tradycją demokratyczną oraz przeszłością i przyszłością” – dodał.

Uczestnicząca w wydarzeniu podsekretarz stanu w brytyjskim MSZ Wendy Morton także podkreślała, że współpraca polsko-brytyjska jest istotna w wielu obszarach. „Wciąż jesteśmy zaangażowani w bezpieczeństwo, prosperowanie i demokratyczną przyszłość Europy” – stwierdziła.

Doceniła wkład Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii w funkcjonowanie kraju w czasie pandemii. „Znajdowali się na pierwszej linii walki z koronawirusem, ratowali życia w naszej służbie zdrowia. Poza tym nauczali nasze dzieci i prowadzili przedsiębiorstwa niezbędne dla naszej gospodarki. Ich wkład w życie Wielkiej Brytanii jest nie do zastąpienia” – powiedziała.

Obecny podczas otwarcia forum poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski zwrócił uwagę, że brexit jest „zły” dla Polski. „Wielka Brytania poradzi sobie, ale z punktu widzenia Europy żałuję tego. Być może Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły porozumienia, ale jeśli spojrzy się na powiązania ekonomiczne, to spadły o 30 proc.” – wskazał.

Dodał, że w sprawach wojskowych Polska i Wielka Brytania muszą działać bilateralnie. „Od 2017 r. mamy porozumienie o współpracy niezależne od NATO. A to ma duże znaczenie dla różnych aspektów – w tym bezpieczeństwa cyfrowego i wywiadu” – wyjaśnił.

Źródło: PAP fot.: archiwum

Zobacz podobne

Oko w oko z trzymetrowym żurawiem. Element zabytku w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej

KM

Spektakularne zwycięstwo Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie we Włoszech!

AB

Ostatnie walki polskich marynarzy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie