Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Kongres Morski

Kongres Morski: Przeładunki towarowe cały czas w górę

Ogromny wzrost trailerów transportowanych promami na linii Świnoujście – Szwecja. Rok do roku jest ich o prawie 30 procent więcej.

– Trailery to same naczepy samochodów ciężarowych bez kierowców i ciągników siodłowych. Przeładowujemy więcej towarów niż przed pandemią – poinformował na Kongresie Morskim Marek Kowalewski, prezes Terminalu Promowego w Świnoujściu. – Mamy zdecydowanie więcej. Przeładunki towarowe idą cały czas w górę. Myślę, że każdego roku jest 10-procentowy wzrost liczby ciężarówek, natomiast w okresie popandemicznym obserwujemy kolosalny wzrost przeładunków trailerów. Porównując osiem miesięcy tego roku do ośmiu miesięcy ubiegłego, wzrost przeładunku trailerów jest na poziomie 28 procent.

Do Szwecji wozimy głównie materiały budowlane, meble i stal. – Myślę, że wzrost jest tak duży z kilku powodów. Po pierwsze jest zintensyfikowana wymiana towarowa w okresie popandemicznym, a po drugie wzrost liczby trailerów wynika z tego są ogromne braki w liczbie kierowców dostępnych na rynku. W związku z powyższym spedytorzy, gestorzy ładunków dowożą do nas ładunek ciągnikiem, zostawiają naczepę i ciągnik może wracać po kolejny ładunek – powiedział Kowalewski.

Terminal Promowy w Świnoujściu odnotował wzrost przeładunków, mimo iż połowa stanowisk dla promów jest wyłączona z eksploatacji. Dziennie do Szwecji z terminalu jest 11 odejść promów.

źródło Radio Szczecin fot. Julia Jasiczek

Zobacz podobne

Współpraca energetyczna z USA: import gazu, plany elektrowni jądrowej

KM

Ćwiczenia w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń dla wód portowych Kołobrzeg

BS

Regaty Sydney-Hobart – „Black Jack” wciąż na czele

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie