Polski Portal Morski
Aktualności

87 lat temu „Dar Pomorza” opuścił Nabrzeże Francuskie w Gdyni

Dokładnie 87 lat temu, 16 września 1934 r. „Dar Pomorza” opuścił Nabrzeże Francuskie przy Dworcu Morskim w Gdyni i wyruszył w rejs dookoła świata. Podróż trwała niemal pełny rok, statek przebył wówczas 39 tys. mil morskich i jako pierwsza jednostka w historii opłynął świat pod polską banderą.

Rocznica to doskonały moment na małe podsumowanie jak najbardziej współczesnej popularności „Daru Pomorza”:w sierpniu statek-muzeum odwiedziło blisko 30 000 gości. Dziękujemy Wam! Jesteśmy szczęśliwi, że „Biała Fregata” – najpiękniejszy symbol morskiej historii Polski – jest celem Waszych podróży, miejscem regularnych odwiedzin i spotkań, a także tematem Waszych zdjęć, opowieści i wspomnień!Składamy również najserdeczniejsze podziękowania załodze i kustoszom „Daru…”, którzy w każdych warunkach z zaangażowaniem i pasją dbają zarówno o statek, jak i o jego gości.

„Dar Pomorza” nazywany „Białą Fregatą”, od 1929 roku związany jest z Gdynią. Został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po wodowaniu 18 września 1909 r. otrzymał nazwę „Prinzess Eitel Friedrich” i rozpoczął służbę wychodząc w dziewiczy rejs do Christiansand i Antwerpii. Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej statek przejęli Francuzi, przeprowadzając go do portu Saint Nazaire. W roku 1926 otrzymał on nową nazwę „Colbert” i miał zastąpić francuski żaglowiec szkolny „Richelieu”. Plan ten nie doczekał się realizacji. W rok później fregata przeszła na własność barona de Foreste, który zamierzał przekształcić ją w jacht oceaniczny, ale i ten pomysł nie został urzeczywistniony.

W roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić wysłużony już bark szkolny „Lwów”. Fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę „Dar Pomorza”, dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W czerwcu 1930 r. po raz pierwszy stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę.
Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się odtąd drugą (po „Lwowie”) „kolebką polskich nawigatorów”.
W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej „Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej.

4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano „Dar Pomorza” ze służby – w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, „Darze Młodzieży”, zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku.

16 listopada 1982 r. „Dar Pomorza” został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

źródło/ fot. www.nmm.pl

Zobacz podobne

ARP: morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne

JJ

Rozwój branży offshore wind. Eksperci: „Jesteśmy absolutnym liderem energetyki wiatrowej na morzu”

JK

PKN Orlen zakończy w styczniu 2023 r. rebranding stacji przejętych od Lotosu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie