Polski Portal Morski
Aktualności

Transport pomocy humanitarnej dla Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej

Środki opatrunkowe i środki czystości, a także maszyny do szycia i dwa stoły operacyjne podarowane przez Szpital w Puszczykowie znajdą się w transporcie pomocy humanitarnej, który do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej wyruszy z poznańskiej fundacji Redemptoris Missio.

Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska poinformowała, że w piątek rano na dziedzińcu przed siedzibą fundacji przy ul. Junikowskiej w Poznaniu wolontariusze będą pakować kontener z pomocą humanitarną.

„To pierwszy w blisko trzydziestoletniej historii Fundacji kontener morski z pomocą humanitarną spakowany w Poznaniu. Z Gdyni dary popłyną statkiem do portu Duala w Kamerunie, a stamtąd już drogą lądową do Republiki Środkowoafrykańskiej. Na miejscu misjonarze rozdysponują dary pomiędzy poszczególne misje. Polscy misjonarze najczęściej proszą Fundację o środki opatrunkowe i środki czystości dla dzieci uczęszczających do prowadzonych przez nich szkół. W tym transporcie wyślemy wszystkie te rzeczy, a oprócz nich dwa stoły operacyjne podarowane Fundacji przez Szpital w Puszczykowie oraz maszyny do szycia” – podkreśliła Justyna Janiec-Palczewska.

Dodała, że z prośbą o pomoc do Fundacji zgłosili się polscy misjonarze pracujący w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Jak wskazała, „misjonarze bardzo chcą pomóc swoim podopiecznym, ale często nie są w stanie. Z uwagi na panujące w Kamerunie złe warunki sanitarne, bardzo słaby dostęp do opieki medycznej, endemiczne problemy zdrowotne – malaria, gruźlica, HIV – ale także niebezpieczne drogi, rozboje, terroryzm, drapieżniki, średnia długość życia mieszkańców wynosi zaledwie 52 lata. Ponad 30 proc. ludności żyje za mniej niż 5 zł dziennie”.

Janiec-Palczewska wskazała, że podstawowe źródło utrzymania w Kamerunie stanowią uprawy żywieniowe; mieszkańcy zajmują się również hodowlą bydła i kóz, eksploatacją lasów, a także wydobywaniem minerałów i ropy naftowej. Znacznym utrudnieniem jest niewielka ilość dróg utwardzonych, a po tych nieutwardzonych w porze deszczowej trudno się poruszać.

„W zachodniej części Kamerunu toczą się walki pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami, którzy dążą do oderwania i uzyskania autonomii części Kamerunu. Biedni Kameruńczycy nie mając środków finansowych nie mogą liczyć na pomoc w państwowych szpitalach i przychodniach. Po wybuchu światowej pandemii koronawirusa państwowa służba zdrowia okazała się niewydolna. Z powodu braku środków ochrony osobistej lekarze w państwowych szpitalach odmawiali przyjęć pacjentów. Po raz kolejny miejscem, gdzie chorzy szukali pomocy i ją otrzymywali, stały się misyjne ośrodki zdrowia” – powiedziała prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

Dodała, że bardzo trudna sytuacja jest także w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od lat toczy się wojna domowa; nie działa poczta, a część dróg zablokowana jest przez rebeliantów. „To właśnie w takie miejsca dotrze wysyłana przez nas pomoc” – dodała Janiec-Palczewska.

W Fundacji trwa 9. edycja akcji „Opatrunek na Ratunek”, w ramach której do końca października gromadzone są środki opatrunkowe. W ramach poprzednich edycji udało się zebrać ponad 20 ton opatrunków, który pomogły dziesiątkom tysięcy chorych.

Paczki ze środkami opatrunkowymi można przysyłać na adres fundacji „Redemptoris Missio”, przy ul. Ostatniej 14 w Poznaniu. Akcję może wspierać także finansowo za pośrednictwem strony internetowej fundacji. 

źródło pap, fot. radiomaryja

Zobacz podobne

ORP „Wicher”- marynarze czekali na niego jak na zbawienie

PL

Finanse, kapitał, gospodarka a niepewność geopolityczna

BS

Unibaltic sprzedał swój najstarszy statek

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie