Polski Portal Morski
Aktualności Extra Polska Morska TV

Ciekawostki z pokładu jachtu I Love Poland

W 2019 roku nowy Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej podjął decyzję o zmianie formuły projektu i jacht stał się jednostką dydaktyczną, na której pokładzie szkolą się nowe pokolenia młodych polskich regatowych żeglarzy oceanicznych.

W listopadzie 2019 r. ruszyła I edycja Programu Szkoleniowego. Na początku listopada 2020 rozpoczęła się II. edycja programu szkoleniowego I LOVE POLAND. Nadrzędnym celem programu szkoleniowego było stworzenie możliwości kontynuacji kariery sportowej dla polskich żeglarzy regatowych, których możliwości dalszego rozwoju na jachtach typu dinghy, windsurfingu i inne zostały już wyczerpane. 

Aktualnie podczas programu szkolą się nowi doskonali żeglarze regatowi tacy jak, Jan Chudzik. To właśnie on opowie o ciekawostkach z pokładu jachtu I Love Poland a konkretniej o kabestanach.

Kabestany służą do ułatwienia wybierania bądź luzowania lin, łańcuchów będących pod znacznym obciążeniem.

Na jachtach regatowych można spotkać kabestan z szybkim napędem tzw. młynek do kawy. To usytuowana w okolicy śródokręcia duża korba, sprzężona z kabestanami na pokładzie i umożliwiająca szybką i precyzyjną obsługę dowolnie wybranego.

Na starych żaglowcach kabestany były pokaźnych rozmiarów i obsługiwała je grupa marynarzy napierających na handszpaki – drewniane uchwyty wtykane w górną część bębna kabestanu na czas pracy. Na największych jednostkach przy najtrudniejszej czynności – wyrywaniu kotwicy z dna – pracowała czasem niemal cała załoga, a kabestany kotwiczne były nawet kilkupiętrowe, z kilkoma osobami obsługującymi jeden handszpak.

źródło PFN, Wikipedia / fot. mat.filmowy ILOVEPOLANDpfn fb

Zobacz podobne

Strażacy natleniają Odrę, a sanepid kontroluje sprzedawane ryby

KM

Falochron zachodni w Kołobrzegu może stać się turystyczną atrakcją 

KM

PKN Orlen sprowadził ok. 130 tys. ton ropy z norweskich złóż na Morzu Północnym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie