Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Rosyjskie bezzałogowce ćwiczą w Kaliningradzie

Jednostki Floty Bałtyckiej przećwiczyły na poligonie Prawdińsk w Obwodzie Kaliningradzkim współpracę artylerii rakietowej z bezzałogowymi systemami latającymi. Celem było wykrywanie i niszczenie stanowisk dowodzenia symulowanego przeciwnika.

W ćwiczeniach brały udział jednostki artylerii rakietowej korpusu armijnego Floty Bałtyckiej oraz batalion rozpoznania wyposażony w systemy bezzałogowe Orlan-10 i Eleron-3. Operowały one na pułapie 1000-2000 m wykrywając cele i koordynując ogień artylerii, jak również przekazując dane o zniszczeniu celów w czasie rzeczywistym do pododdziałów dowodzenia jednostek rakietowych Floty Bałtyckiej. Ogień prowadzony był z wykorzystaniem systemów BM-21. Celem były stanowiska dowodzenia symulowanego przeciwnika oraz inne cele o kluczowym znaczeniu.

Działania tego typu są obecnie standardem w jednostkach artylerii, szczególnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym, w którym nasycenie bezzałogowymi systemami latającymi jest relatywnie duże. Są one wykorzystywane nie tylko w zadaniach rozpoznawczych ale również ofensywnie, jako nośniki systemów walki radioelektronicznej. Rozpoczęto również wprowadzanie do służby amunicji krążącej produkcji Koncernu Kałasznikowa.

Najszerzej stosowane w rosyjskich siłach zbrojnych są wymienione w komunikacie Floty Bałtyckiej maszyny Orlan-10 i Eleron-3. Pierwszy z nich to maszyna o masie startowej 14 kg startująca z katapulty i lądująca na spadochronie. Może pozostawać w powietrzu około 16 godzin operując na pułapie do 5 tys. m. Prędkość przelotowa to 90-150 km/h. Drugi typ to znacznie mniejszy Eleron-3, który może pozostawać w powietrzu zaledwie 100 minut. Waży 5,3 kg i osiąga prędkość 130 km/h. Zbudowany jest w układzie latającego skrzydła i charakteryzuje się bardzo zwartą, odporną konstrukcją.

Źródło/fot.: https://www.defence24.pl/technologie/rosyjskie-bezzalogowce-cwicza-w-kaliningradzie

Zobacz podobne

Szefowie MSZ państw Morza Bałtyckiego rozmawiali m.in. o wyzwaniach międzynarodowych

AB

Wiceszef MSZ o Inicjatywie Trójmorza: powinniśmy kontynuować wsparcie dla inwestycji związanych z innowacjami

AB

Największe kontenerowce w Porcie Gdańsk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie