Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Rosyjskie bezzałogowce ćwiczą w Kaliningradzie

Jednostki Floty Bałtyckiej przećwiczyły na poligonie Prawdińsk w Obwodzie Kaliningradzkim współpracę artylerii rakietowej z bezzałogowymi systemami latającymi. Celem było wykrywanie i niszczenie stanowisk dowodzenia symulowanego przeciwnika.

W ćwiczeniach brały udział jednostki artylerii rakietowej korpusu armijnego Floty Bałtyckiej oraz batalion rozpoznania wyposażony w systemy bezzałogowe Orlan-10 i Eleron-3. Operowały one na pułapie 1000-2000 m wykrywając cele i koordynując ogień artylerii, jak również przekazując dane o zniszczeniu celów w czasie rzeczywistym do pododdziałów dowodzenia jednostek rakietowych Floty Bałtyckiej. Ogień prowadzony był z wykorzystaniem systemów BM-21. Celem były stanowiska dowodzenia symulowanego przeciwnika oraz inne cele o kluczowym znaczeniu.

Działania tego typu są obecnie standardem w jednostkach artylerii, szczególnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym, w którym nasycenie bezzałogowymi systemami latającymi jest relatywnie duże. Są one wykorzystywane nie tylko w zadaniach rozpoznawczych ale również ofensywnie, jako nośniki systemów walki radioelektronicznej. Rozpoczęto również wprowadzanie do służby amunicji krążącej produkcji Koncernu Kałasznikowa.

Najszerzej stosowane w rosyjskich siłach zbrojnych są wymienione w komunikacie Floty Bałtyckiej maszyny Orlan-10 i Eleron-3. Pierwszy z nich to maszyna o masie startowej 14 kg startująca z katapulty i lądująca na spadochronie. Może pozostawać w powietrzu około 16 godzin operując na pułapie do 5 tys. m. Prędkość przelotowa to 90-150 km/h. Drugi typ to znacznie mniejszy Eleron-3, który może pozostawać w powietrzu zaledwie 100 minut. Waży 5,3 kg i osiąga prędkość 130 km/h. Zbudowany jest w układzie latającego skrzydła i charakteryzuje się bardzo zwartą, odporną konstrukcją.

Źródło/fot.: https://www.defence24.pl/technologie/rosyjskie-bezzalogowce-cwicza-w-kaliningradzie

Zobacz podobne

Nowa wystawa stała na statku-muzeum „Sołdek”

BS

“Poznaj moc bałtyckiego wiatru” w Międzyzdrojach

JJ

Akademia Morska. Dzień otwarty na Wydziale Mechanicznym

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie