Polski Portal Morski
Aktualności

Australia wyleasinguje atomowe okręty podwodne?

Australijczycy potwierdzili, że rozpatrują możliwość wydzierżawienia atomowych, uderzeniowych okrętów podwodnych z Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych do czasu wyprodukowania własnych jednostek tej klasy w ramach trójstronnego porozumienia AUKUS. Podkreśla się przy tym, że umowa dzierżawy nie obejmowałaby broni jądrowej.

Przedstawiciele australijskiego rządu Scotta Morrisona: minister finansów Simon Birmingham i minister obrony Peter Dutton potwierdzili w oddzielnych wywiadach udzielonych 19 września 2021 roku, że do czasu zbudowania nowych, uderzeniowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym istnieje możliwość krótkoterminowego wylizingowania takich jednostek od Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Umowa dzierżawy nie zakłada przekazania broni jądrowej.

Rozwiązanie zaproponowane Australijczykom ma pozwolić ich marynarce wojennej na ciągłą realizację zadań do czasu wprowadzenia nowych, atomowych okrętów podwodnych, jakie mają powstać w ramach porozumienia AUKUS zawartego przez Australię ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Jak się obecnie, szacuje jednostki te mają zostać wprowadzone do służby dopiero w okresie od 2030 do 2040 roku.

I ile minister Dutton był bardzo powściągliwy i jedynie potwierdził w wywiadzie dla Sky News, że leasing jest brany pod uwagę, to minister Birmingham ujawnił już agencji ABC że umowy leasingowe niekoniecznie „zwiększą liczbę okrętów podwodnych i zdolności we wszystkich krajach partnerskich”, ale „mogą „pomóc w szkoleniu i wymianie informacji.Może to zapewnić nam możliwość szkolenia naszych marynarzy, utrzymywać umiejętności i wiedzy w zakresie tego, jak działamy”.

Przy okazji doszłoby do zacieśnienia współpracy z brytyjskimi i amerykańskimi siłami morskimi. Pojawiłaby się bowiem możliwość prowadzenia wspólnych operacji, jak również szkolenia australijskich załóg na okrętach US Navy i Royal Navy, realizujących często misje bojowe. Australijczycy liczą dodatkowo na zwiększenie w ich kraju liczebności kontyngentu amerykańskich i brytyjskich żołnierzy wymienianych rotacyjnie.

Birmingham bardzo słusznie zauważył także, że wydzierżawienie nawet starszych, atomowych okrętów podwodnych mogłoby pomóc w szybszej modernizacji bazy morskiej HMAS „Stirling” w Perth i budowie tam niezbędnej do tego infrastruktury. Zastrzegł jednak, że Australia nie zamierza zmieniać swojego stanowiska i starać się o pozyskanie broni jądrowej.

-„Jesteśmy pewni, że stanowisko Australii w odniesieniu do broni jądrowej nie zmieniło się i się nie zmieni. Spełnimy wszystkie nasze ustalenia i zobowiązania traktatowe o nieproliferacji i nie zmienimy żadnej z naszych polityk w odniesieniu do technologii broni jądrowej”.Simon Birmingham – minister finansów Australii wypowiedź z 19 września 2021 roku

Cała ta inwestycja ma być efektem zmian geopolitycznych w regionie mających charakter strategiczny. Z powodu tych zmian uznano za konieczną budowę okrętów podwodnych z napędem atomowym, dających większe możliwości kontrolowania rozległych obszarów morskich i przeciwdziałania agresywnym działaniom władz w Pekinie. Ma to również wspomóc Amerykanów w procesie stabilizacji sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

Źródło/fot.: https://www.defence24.pl/australia-wyleasinguje-atomowe-okrety-podwodne

Zobacz podobne

PGNiG odrzucił roszczenia Gazpromu w związku z wezwaniem na arbitraż dot. EuRoPol Gazu

BS

Jak podaje „NYT” to Izrael zaatakował statek MV Saviz

BS

Kolejny hybrydowy prom z Gdyni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie