Polski Portal Morski
Aktualności

Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia

Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej. „Gaz jest niezbędnym paliwem przejściowym, szczególnie w ciepłownictwie” – przekonuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Przedstawiciele zarządów wiodących polskich grup energetycznych: PGE, Taurona, Energi i Enei wzięli udział w jednej z poniedziałkowych debat 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W dyskusji na temat unijnej propozycji Fit for 55 podkreślano, że dla Polski kluczowe znaczenie będzie miało utrzymanie możliwości finansowania inwestycji gazowych z funduszu modernizacyjnego, który ma wspierać przedsięwzięcia związane z transformacją energetyczną.

Prezes PGE przypomniał, że kwestia finansowania inwestycji gazowych ma szczególne znaczenie dla polskiego ciepłownictwa, zasilanego obecnie przede wszystkim węglem kamiennym. Dąbrowski ocenił, że nierealne jest przestawienie ciepłownictwa w czasie kilku lat na odnawialne źródła energii, a niezbędnym elementem transformacji tego sektora muszą być kogeneracyjne źródła gazowe, które – według obecnych propozycji – mogą liczyć na wsparcie tylko do 2026 roku.

„Gaz musi być paliwem przejściowym (…). W drabinie transformacji energetycznej to podstawowy szczebelek, na samym dole. Jeżeli go wyjmiemy, cała drabina poleci” – tłumaczył prezes Dąbrowski, wyrażając nadzieję, że unijne propozycje zmierzające do ograniczenia wsparcia dla aktywów wytwórczych zasilanych gazem zostaną zmodyfikowane w oczekiwanym przez Polskę kierunku.

Przedstawiciele spółek energicznych postulują też reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) – chodzi przede wszystkim o bardziej sprawiedliwy system przydział darmowych uprawnień emisyjnych, aby polskie spółki nie musiały ich dokupować za granicą, ponosząc wysokie koszty.

„Jako branża elektroenergetyczna nie widzimy na razie w projekcie Fit for 55 specjalnych korzyści dla Polski” – ocenił prezes PGE, przypominając, iż w ramach transformacji energetycznej to polskie podmioty będą w kolejnych latach największymi w Unii inwestorami w tym sektorze – sama PGE zamierza do 2030 roku przeznaczyć na inwestycje ok. 75 mld zł – m.in. w budowę morskiej energetyki wiatrowej, ale także np. w modernizację ciepłownictwa.

źródło PAP/fot. PGNiG

Zobacz podobne

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa dociera aż do Chin

AB

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

BS

80 lat temu u wybrzeży Gibraltaru zginął gen. Władysław Sikorski. Samolot runął do morza.

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie