Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

„Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power” – ogłosił we wtorek PKN Orlen. Koncern podał, iż firmy wchodzące w skład konsorcjum „będą odpowiadały za pozyskanie finansowania umożliwiającego realizację projektu”.Jego rozpoczęcie, jak przypomniano w informacji, planowane jest na 2023 r., a włączenie do produkcji na rok 2026.

– „Transformacja sektora energetycznego to nadal ogromne wyzwanie, jednak projekty z obszaru OZE stają się coraz efektywniejsze kosztowo. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest pozyskanie finansowania dla zeroemisyjnej energetyki.” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie spółki.

Obajtek podkreślił, że dotychczasowe doświadczenia PKN Orlen z pozyskiwaniem środków na „zielone projekty” są bardzo dobre, a inwestorzy chcą się w nie angażować. Jak dodał, świadczy o tym choćby ich ogromne zainteresowanie emisjami „zielonych euroobligacji” koncernu. – Projekt Baltic Power jest dobrym przykładem inwestycji, która przynosi korzyści zarówno dla inwestorów, Grupy Orlen, jak i polskiej gospodarki – oświadczył prezes PKN Orlen.

-„Koncern wyjaśnił, iż do zadań doradcy finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power „będzie należało przede wszystkim opracowanie kompleksowej koncepcji pozyskania finansowania wraz z harmonogramem jej realizacji”. – Konsorcjum przygotuje również niezbędną dokumentację oraz nawiąże kontakty z potencjalnymi partnerami – zapowiedział PKN Orlen.

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za pozyskanie finansowania do realizacji projektu PKN Orlen w partnerstwie Northland Power. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2023 r.

Według prezesa Baltic Power Jarosława Brody, wybrane konsorcjum łączy w sobie dwie kluczowe dla tego podmiotu cechy: dogłębną znajomość polskiego rynku oraz wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu kapitału dla projektów morskich farm wiatrowych. – Finansowanie wielkoskalowych inwestycje offshore to nadal nowe zagadnienie dla lokalnych instytucji finansowych. Połączenie wiedzy i doświadczenia obu podmiotów przełoży się na efektywne pozyskiwanie środków i wytyczy kierunki dla finansowania kolejnych tego typu inwestycji na Bałtyku – ocenił Broda.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że firmy konsorcjum, które zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, „posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie doradztwa finansowego przy projektach energetycznych”.

Koncern wyjaśnił m.in., że Pekao Investment Banking to podmiot, który od ponad 20 lat świadczy kompleksowe usługi doradcze w zakresie opracowywania strategii finansowych oraz strukturyzacji i przeprowadzenia procesów pozyskiwania finansowania m.in. dla inwestycji energetycznych, natomiast Green Giraffe to międzynarodowa firma doradztwa finansowego, specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej, przy czym działając od 2010 r. była ona zaangażowana w procesy pozyskiwania finansowania dla projektów o łącznej mocy wytwórczej ponad 100 GW, z których większość zlokalizowana jest w Europie.

PKN Orlen przypomniał, że budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW to przedsięwzięcie realizowane przez koncern w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power – obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. 

Źródło/fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Olsztyn wydzierżawił jedno z jezior. Czynsz jest symboliczny

JK

Uniwersytet Morski świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

AB

Rubinowy jubileusz Żeglugi Polskiej S.A.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie