Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Trwa odpompowywanie wody z wnętrza szybu

 Wyspiarka przewierciła już  betonową ścianę szczelinową komory odbiorczej na wyspie Wolin, a więc dotarła do mety. Aby zrównoważyć ciśnienie podczas wchodzenia głowicy TBM do szybu, wcześniej napełniono go wodą.

Maszyna TBM sprawnie i bezpiecznie pokonała trasę z komory startowej na wyspie Uznam do wyspy Wolin. Została wprowadzona do komory odbiorczej i przewierciła się do szybu wypełnionego wodą. Ponieważ Wyspiarka wykonała swoją pracę, wkrótce będzie można ją zdemontować, do czego już trwają przygotowania. Aktualnie trwa wypompowywanie wody, która wypełniała komorę odbiorczą podczas wejścia maszyny, jeszcze około 2 miesiące potrwa jej demontaż.

Poza tym na wyspie Wolin prowadzone są roboty wykończeniowe konstrukcji rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową.

Nieustanie przygotowywana jest też infrastruktura drogowa i przebudowywane są sieci uzbrojenia terenu.

Co na wyspie Uznam?

Z kolei po drugiej stronie cieśniny, na wysypie Uznam, kontynuowane są roboty m. in. w rejonie komory startowej, gdzie Wyspiarka zaczynała pracę. Trwa uszczelnienie ścian szczelinowych, wiercenie otworów, wykonywanie bruzd w ścianach szczelinowych i wklejanie prętów pod wsporniki stropu pośredniego. Wykonywane jest również zbrojenie, szalowanie i betonowanie wsporników stropu pośredniego.

Montowana jest platforma jezdna (maszyny TD) w komorze startowej, by możliwe było wykonywanie wsporników w tunelu.

Prace prowadzone są także na odcinku od segmentu S1 do S11. Trwają tam roboty wykończeniowe konstrukcji rampy i jej uszczelnianie.

Nadal odbywa się prefabrykacja tymczasowej konstrukcji usztywniającej dla drugiego wyjścia ewakuacyjnego. Powstają też prefabrykaty na konstrukcje wewnętrzne w tunelu.

Dodatkowo trwają roboty fundamentowe dla Budynku Centrum Obsługi i Trafo K3.

Po tej stronie Świny, czyli na wyspie Uznam, również kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

źródło UM Świnoujście /fot. PORR

Zobacz podobne

Min. Moskwa: konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

AZ

Włochy/ MSW: o 128 procent wzrosła liczba migrantów przybyłych drogą morską

KM

Zbliżają się 62. regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie