Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Ekologiczne inwestycje w Orlen Południe na końcowym etapie realizacji

Orlen Południe rozpocznie w listopadzie produkcję ekologicznego glikolu propylenowego w budowanej tam największej w Europie instalacji tego typu. W ramach inwestycji, także w tym roku, ruszy również pierwszy w Polsce hub wodorowy oferujący wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.

PKN Orlen, informując w czwartek o inwestycjach swej spółki zależnej OrlenPołudnie, która posiada zakłady w Trzebini i Jedliczu, podkreślił, iż przedsięwzięcia te wspierają realizację strategii koncernu i jego grupy kapitałowej do 2030 r. w obszarze nisko i zeroemisyjnej energetyki.

„Już w listopadzie ruszy produkcja ekologicznego glikolu propylenowego w największej w Europie instalacji tego typu, którą buduje spółka z Grupy Orlen, Orlen Południe. Jej zdolności wytwórcze wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt” – zapowiedział PKN Orlen. Koncern zaznaczył jednocześnie, iż dodatkowo, w ramach tej inwestycji, jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku pierwszy w Polsce hub wodorowy „oferujący wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych o zdolności produkcyjnej ponad 350 ton czystego wodoru rocznie”.

Jak wyjaśniono w informacji, glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska, wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym – według PKN Orlen, z końcem tego roku OrlenPołudnie będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie, czyli aż o 10 tys. więcej od jedynej takiej instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

„Skutecznie realizujemy inwestycje, które nie tylko zapewnią dynamiczny rozwój Grupy Orlen w strategicznych obszarach, ale realnie wzmocnią polską gospodarkę. Finalizacja instalacji do produkcji ekologicznego glikolu oznacza rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Według niego, przekształcanie Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy Orlen, która przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł w zrównoważony wzrost. „Ten obszar będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru” – ocenił Obajtek. Jak dodał szef PKN Orlen, „właśnie w Trzebini powstaje wytwórnia wodoru, która jest integralną częścią instalacji do produkcji zielonego glikolu i również rozpocznie pracę w listopadzie”.

Koncern przypomniał, że budowa instalacji ekologicznego glikolu propylenowego rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 r. i zapewnił, że inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem – po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie oraz pozwolenia zintegrowanego na początku września rozpoczął się rozruch technologiczny kompleksu.

„Nowa inwestycja ugruntuje pozycję Orlen Południe jako ważnego przedsiębiorstwa i pracodawcy. Spółka zatrudnia już ponad 650 osób, z czego przeszło połowę właśnie w trzebińskiej rafinerii. Dzięki tej inwestycji utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy. Spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji” – wyjaśniono w komunikacie.

PKN Orlen zapowiedział, że „Orlen Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe”. „Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. – 4 mln Nm3 od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie” – przekazał koncern. Dodał, iż Orlen Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.

Jak zaznaczył PKN Orlen, wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. Koncern wspomniał przy tym, iż dotychczas podpisał 14 listów intencyjnych w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w Polsce z samorządami i miejskimi spółkami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru, a w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje także zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. 

Źródło: PAP fot.: https://www.wnp.pl/gazownictwo/orlen-poludnie-i-pgnig-razem-ida-w-strone-biometanu,479443.html

Zobacz podobne

Kontenerowce w DCT Gdańsk

BS

Prezydent Duda: musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu

KM

IMGW ostrzega: burze na północnym zachodzie i wschodzie kraju

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie