Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

75 lat Urzędu Morskiego w Szczecinie!!

Za datę powstania Urzędu Morskiego w Szczecinie przyjmuje się 24 września 1946 r., czyli dzień mianowania kpt. ż. w. Jana Godeckiego na pierwszego dyrektora urzędu. Urząd Morski w Szczecinie przejął pieczę nad portami i morskim pasem przybrzeżnym w granicach ówczesnego województwa szczecińskiego, organizując m.in. przeładunki portowe oraz remonty i inwestycje w portach.

– Urzędy morskie pełnią kluczową rolę na polskim wybrzeżu, dlatego cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak doniosłej uroczystości, jaką jest 75-lecie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Dziś honorujemy ważną i odpowiedzialną służbę pracowników tej instytucji – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W ostatnim czasie Urząd Morski w Szczecinie rozpoczął wiele znaczących inwestycji związanych przede wszystkim z modernizacją infrastruktury dostępowej do portów. W latach 2010-2014 UMS wybudował infrastrukturę zapewniającą dostęp do nowego portu zewnętrznego w Świnoujściu, który powstał w związku z budową terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Budowa terminalu LNG i portu zewnętrznego w Świnoujściu została uznana za inwestycję strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ubiegłym roku zakończony został projekt „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Ponadto UMS prowadzi trwającą „Modernizację toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”.

W nadchodzących latach przed Urzędem Morskim w Szczecinie stoją kolejne wyzwania, m.in. budowa toru podejściowego do Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, modernizacja systemu monitorowania ruchu statków VTS, zakup pogłębiarki i innych nowoczesnych jednostek pływających do obsługi oznakowania nawigacyjnego i wykonywania pomiarów batymetrycznych.

źródło redakcja fot. Damian Kryj

Zobacz podobne

Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście na Nowym Świecie

KM

Szczerski: wypowiedź Blinkena o Nord Stream 2 jest mocna i pokazuje determinację administracji amerykańskiej

MZ

Tunel Świnoujście ma już 400 metrów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie