Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

75 lat Urzędu Morskiego w Szczecinie!!

Za datę powstania Urzędu Morskiego w Szczecinie przyjmuje się 24 września 1946 r., czyli dzień mianowania kpt. ż. w. Jana Godeckiego na pierwszego dyrektora urzędu. Urząd Morski w Szczecinie przejął pieczę nad portami i morskim pasem przybrzeżnym w granicach ówczesnego województwa szczecińskiego, organizując m.in. przeładunki portowe oraz remonty i inwestycje w portach.

– Urzędy morskie pełnią kluczową rolę na polskim wybrzeżu, dlatego cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak doniosłej uroczystości, jaką jest 75-lecie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Dziś honorujemy ważną i odpowiedzialną służbę pracowników tej instytucji – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W ostatnim czasie Urząd Morski w Szczecinie rozpoczął wiele znaczących inwestycji związanych przede wszystkim z modernizacją infrastruktury dostępowej do portów. W latach 2010-2014 UMS wybudował infrastrukturę zapewniającą dostęp do nowego portu zewnętrznego w Świnoujściu, który powstał w związku z budową terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Budowa terminalu LNG i portu zewnętrznego w Świnoujściu została uznana za inwestycję strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ubiegłym roku zakończony został projekt „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Ponadto UMS prowadzi trwającą „Modernizację toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”.

W nadchodzących latach przed Urzędem Morskim w Szczecinie stoją kolejne wyzwania, m.in. budowa toru podejściowego do Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, modernizacja systemu monitorowania ruchu statków VTS, zakup pogłębiarki i innych nowoczesnych jednostek pływających do obsługi oznakowania nawigacyjnego i wykonywania pomiarów batymetrycznych.

źródło redakcja fot. Damian Kryj

Zobacz podobne

Lider niemieckiego SPD broni dostawy turbiny Nord Stream 1

KM

Brytyjski poseł: Wielka Brytania powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza

JJ

Znowelizowane przepisy budowy i klasyfikacji okrętów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie