Polski Portal Morski
Aktualności

Szczecin/ Umowy na przebudowę m.in. ostróg na Odrze granicznej

Umowy na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze granicznej podpisano w poniedziałek w Szczecinie. Inwestycja ma m.in. poprawić bezpieczeństwo podczas zimowego lodołamania.

„Inwestycja, którą rozpoczynamy, jest kontynuacją Odrzańskiej Drogi Wodnej, oczywiście przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ale też otwiera kierunek żeglugowy górnej Odry” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Umowę na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych Wody Polskie w Szczecinie zawarły z firmą Budimex. Kontrakty dotyczą przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych na odcinkach Odry w rejonie Osinowa Dolnego, Gozdowic – Starej Rudnicy, w Kostrzynie nad Odrą i w Górzycy oraz na wysokości Słubic (Lubuskie) – łącznie na odcinku rzeki o długości ok. 24,4 km.

Jak wskazał zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś, modernizacja obejmie już istniejącą zabudowę, „która przez wiele lat niewłaściwego utrzymania została bardzo mocno zdegradowana”, co powodowało nie tylko kłopoty z transportem na rzece, ale też „niosło za sobą potencjalne zagrożenie nieskutecznego prowadzenia akcji lodołamania”.

„Natura przypomina nam niejako te miejsca, które zostały zaniedbane inwestycyjnie, dlatego że spowalnia nurt tam, gdzie zabudowa jest zniszczona i tam odkłada rumowisko, a jednocześnie w sezonie zimowym odkłada śryż (kryształki lodu w kształcie igieł i blaszek, zbite w gąbczastą masę – PAP) i tam jest początek zatoru lodowego” – powiedział Woś.

Inwestycja realizowana jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Koszt inwestycji to 247 mln zł.

Prace mają się zakończyć w grudniu 2023 r.

Źródło: PAP fot.: TT/Artur Szałabawka; https://newslubuski.pl/polityka/11047-wody-polskie-przebuduja-przeprawe-w-kostrzynie-nad-odra-wykonawca-przejmuje-plac-budowy.html

Zobacz podobne

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do potrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

BS

Grupa ORLEN z nowymi kompetencjami w morskiej energetyce wiatrowej

BS

Rozmowy ministrów ds. transportu Polski i Słowenii

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie