Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Port Północny w Gdańsku. Zakończono główne prace budowlane modernizowanych falochronów

Urząd Morski w Gdyni dokonał odbioru technicznego zasadniczej części prac, wchodzących w zakres modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym.

– Dzięki realizacji tej inwestycji, operacyjność i wydajność Portu Północnego stanie się jeszcze bardziej niezależna od warunków pogodowych. Podniesiony zostanie również poziom bezpieczeństwa i zdolność eksploatacyjna portu, co niewątpliwie wpłynie na zwiększenie jego atrakcyjność w oczach operatorów – powiedział dr kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Prace zrealizowane w ramach kontraktów z konsorcjum firm PORR SA – Rover Maritime S.L. – Roverpol Sp. z o.o. to:

  • budowa nowego falochronu osłonowego na przedłużeniu dotychczas istniejącego falochronu wyspowego (całkowita długość nowej konstrukcji wynosi 853 m)
  • budowa platformy dla ptaków, zlokalizowanej pomiędzy istniejącym wcześniej falochronem wyspowym, a jego przedłużeniem
  • budowa nowego „Południowo – Wschodniego” falochronu (o długości 826 m).

Wartość prac zakończonych we wrześniu to 606 756 175 zł.

Film pokazujący etapy budowy falochronów

– Prace prowadzone były zgodnie z przyjętym harmonogramem, wykonawca wywiązał się z kontraktu terminowo. Najciekawszym rozwiązaniem podczas tej budowy było zastosowanie 38 skrzyń pływających o wymiarach około 40 na 10m i wysokości 13,4m, posadowionych na rzędnej -12,4m. Skrzynie były specjalnie prefabrykowane na pontonie zanurzalnym, który został sprowadzony z Hiszpanii i zaadoptowany do potrzeb tego projektu –  powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych i jednocześnie pełnomocnik dyrektora ds. realizacji projektu.

– Pomyślnie zakończony projekt to zawsze satysfakcja dla wykonawcy. W tym przypadku jest ona jeszcze większa ze względu na duży poziom skomplikowania realizacji. Spośród wielu wyzwań technicznych, na jakie napotkaliśmy w czasie 33 miesięcy budowy, warto wymienić chociażby ustabilizowanie prefabrykacji wielkogabarytowych pływających skrzyń prefabrykowanych, dobór optymalnego sprzętu morskiego, a także opracowanie przy bardzo ograniczonym zapleczu lądowym oraz nabrzeżu logistyki dostaw i przeładunków materiałów. Pomimo nieustannie zmieniających się warunków hydrometeorologicznych utrzymaliśmy produktywność na stałym, wysokim poziomie i zakończyliśmy zadanie w terminie. Autorem tego sukcesu jest oczywiście doświadczony i zaangażowany zespół PORR oraz Rover Maritime S.L. – Roverpol – powiedział Krzysztof Laskowski, Członek Zarządu PORR S.A., odpowiedzialny za budownictwo infrastrukturalne.

Projekt pod nazwą „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku” realizowany jest przez Urząd Morski w Gdyni od 2016 roku. Jego planowane zakończenie to rok 2023, a całkowita wartość wynosi 795 mln zł, w tym 85% dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Projekt jest realizowany w  Porcie Północnym w Gdańsku na terenie około 232 ha (w tym powierzchnia prac czerpalnych to 145 ha).

Pozostałe prace do wykonania w ramach projektu to:

  • remont falochronu wyspowego północnego (o długości 1625 m) – wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 20.08.br., aktualnie procedowane jest odwołanie w Krajowej Izbie Odwoławczej; wartość robót wynosi ponad 30 mln zł; czas na wykonanie prac to 16 miesięcy)
  • wykonanie robót czerpalnych na projektowanych torach wodnych i obrotnicach wraz z odpowiednim rozmieszczeniem oznakowania nawigacyjnego – wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 14.09.br. (konsorcjum firm Rohde Nielsen A/S, DC Industrial N.V. i  Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.; wartość kontaktu to 137 299 847 zł.; czas na wykonanie prac wynosi 14 miesięcy)

źródło umgdy.gov.pl

Zobacz podobne

Stena Line uruchamia nowe połączenia do Finlandii

BS

Nagrody Rejs Roku 2020 wręczone

KD

8 mln osób zagrożonych przez wyciek ropy z rdzewiejącego tankowca na dnie Morza Czerwonego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie