Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Turystyka

Mural dla założyciela Portu Gdynia – Taduesza Wendy

Legendarny inżynier doczekał się takiego upamiętnienia swoich dokonań przy ul. Władysława IV powstał ogromny mural. W ceremonii odsłonięcia uczestniczyła wnuczka Tadeusza Wendy. Obecni byli także przedstawiciele m.in. Zarządu Morskiego Portu Gdynia i władz miasta.

Namalowanie muralu jest wspólną inicjatywą przedstawicieli gdyńskiego portu oraz Muzeum Miasta Gdyni. Starania o dokończenie tego projektu trwały od wielu tygodni. Jak podkreśla Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, namówić trzeba było do tego pomysłu przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej budynku przy ul. Władysława IV 11.

– Moje serce się cieszy – powiedziała Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka jednego z najbardziej zasłużonych gdynian.

– To jest wspaniały dzień – powiedział Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Obchodzimy właśnie 99.rocznicę powstania portu. Mural powstał w samym centrum Gdyni. Bardzo mnie cieszy ta lokalizacja. Możemy zwrócić w ten sposób uwagę wielu mieszkańców na sylwetkę inżyniera Tadeusza Wendy, człowieka, dzięki któremu powstał port. Zaczął budować się sto lat temu. Dziś celebrujemy jego 99. urodziny. To dzięki inicjatywie Tadeusza Wendy z małej wioski rybackiej, która wówczas liczyła około 1,4 tysiąca mieszkańców, dziś Gdynia należy do wielkiej aglomeracji.

– Jestem bardzo wdzięczna projektantom i wykonawcom muralu – dodała Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Tadeusza Wendy. – Moje serce się raduje. Mural jest piękny. Mój dziadek był niezwykle skromnym człowiekiem. Nie domagał się poklasku. Chciał tylko jak najlepiej wykonywać powierzone zadania. Jednak o zasługach Tadeusza Wendy długo się zapominało. Ale w tym roku jego postać wyszła z cienia.

Rada Miasta Gdyni podjęła też decyzję, że w całym, 2021 roku wspominane będą dokonania Tadeusza Wendy. Stąd w Gdyni cieszyć się można już pomnikiem Tadeusza Wendy, a od tej pory również muralem. Czekamy z niecierpliwością co jeszcze przygotuje dla nas Gdynia.

Zobaczcie jak powstawał mural!

źródło DziennikBałtycki/ fot. fb Muzeum Miasta Gdyni / mat. filmowy Port Gdynia

Zobacz podobne

Koncert na cmentarzu „Tym, którzy nie powrócili z morza” – w sobotę w Szczecinie

MZ

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku

Autor

Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście na ukończeniu. Niezbędna była również obrotnica

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie