Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Nowi podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej

Przyszliście do Akademii Marynarki Wojennej ze wszystkich zakątków Polski, jesteście z różnych miast i regionów, ale łączy Was jedno, chcecie zostać oficerami Wojska Polskiego i chcecie uczyć się i zdobywać szlify oficerskie w naszej Uczelni. Od momentu złożenia przysięgi stajecie się pełnoprawnymi żołnierzami, obrońcami naszej Ojczyzny  powiedział kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, podczas przysięgi wojskowej nowo wcielonych podchorążych.

Uroczystość odbyła się  w czwartek 30 września, na placu apelowym Uczelni. Ślubowanie na sztandar  złożyło 109 studentów wojskowych, a naukę na I roku rozpocznie 128 podchorążych, w tym 23 kobiety. Różnica w liczbach wynika z tego, iż część podchorążych już wcześniej złożyła przysięgę wojskową. 

09 30 Przysiega 05

Słowa Roty wojskowej służyć, bronić, stać na straży, strzec, życia nie szczędzić, to określenie zadań i zobowiązań, jakie stawiane są żołnierzowi przez Naród. W tych słowach zawarta jest cała istota służby wojskowej. To ona wiąże żołnierza z Ojczyzną,  włącznie aż do najwyższej ofiary – poświęcenia życia. Wydarzenie to jest wielkim przeżyciem nie tylko dla składających dziś przysięgę, ale również dla ich rodzin oraz najbliższych.

Za ukończenie szkolenia podstawowego z najlepszymi wynikami Rektor-Komendant AMW wyróżnił złożeniem przysięgi na sztandar oraz listem gratulacyjnym:

  • mar. pchor. Zuzannę Iwankowską,
  • mar. pchor. Aleksandra Brągoszewskiego,
  • mar. pchor. Szymona Obrębskiego,
  • mar. pchor. Piotra Wiśniewskiego.
09 30 Przysiega 07

W imieniu przysięgających głos zabrał mar. pchor. Sebastian Kozak, który zaznaczył, że dziś wypowiadając słowa Roty wojskowej, rozpoczęliśmy nowy etap życia. Słowa Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam stanowią dla nas wartość najwyższą.

Na zakończenie uroczystości dla rodzin, najbliższych i wszystkich uczestników dzisiejszego święta przygotowano specjalny prezent. Był to pokaz musztry paradnej wykonany przez Kompanię Reprezentacyjną MW. Marynarze pokazali swoje umiejętności w akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej MW, która zaprezentowała utwory ze znanych filmów takich jak Gwiezdne Wojny czy Indiana Jones. Obecnie całość można zobaczyć na kanale YT AMW, a prawdopodobnie był to pierwszy streaming musztry paradnej wykonanej przez KR MW.

09 30 Przysiega 09

Po uroczystym złożeniu przysięgi wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych czeka jeszcze Inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Ta uroczystość odbędzie się jutro, 1 października, podczas której nastąpi immatrykulacja, czyli przyjęcie nowych studentów na I rok studiów. Podchorążowie rozpoczną naukę na kierunkach: nawigacja, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Po Inauguracji nowego roku akademickiego podchorążowie udadzą się na przepustki, a po powrocie czeka ich jeszcze rejs kandydacki.

Źródło/fot.: Akademia Marynarki Wojennej

Zobacz podobne

Wielkie sieci hipermarketów będą mieć własne statki?

BS

Rosyjski okręt zwiadowczy na Morzu Czarnym uszkodzony; w ataku byli ranni

BS

Lech Kaczynski – zwodowano pierwszy z gazowców dla PGNiG

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie