Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Uruchomiono najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny

W piątek uruchomiono najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny North Sea Link o długości 720 km, łączący Norwegię z Wielką Brytanią – poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet.

Kabel o mocy do 1400 MW biegnie między norweską gminą Suldal w południowo-zachodniej Norwegii a Newcastle w północno-wschodniej Anglii.

„Połączenie umożliwi nam dostęp do +czystego prądu+ z farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, jeśli w Norwegii elektrownie wodne będą produkować mniej energii. Natomiast Brytyjczycy będą mogli korzystać z norweskiego prądu w przypadku słabych wiatrów” – oświadczyła dyrektor Statnet Hilde Tonne.

Według norweskiego operatora połączenie rynków obu krajów prawdopodobnie przyczyni się w dłuższym okresie do nieco wyższej ceny prądu w Norwegii, ale zwiększy dostępność energii oraz ograniczy skoki cen. „Wciąż jednak cena energii w Norwegii jest przeciętnie niższa niż w innych krajach europejskich i tak pozostanie. Jednocześnie przychody z handlu energią pokrywają koszty inwestycji w norweską sieć energetyczną, które byłyby pokrywane z opłat konsumentów” – wskazano w komunikacie.

Jak ocenia Tonne, North Sea Link należy traktować jako „przyszłościowy projekt na rzecz ochrony klimatu”, a bogata w źródła odnawialne Norwegia jako „zielona bateria” może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 w Europie.

Uruchomienie kabla budzi jednak w Norwegii niepokój z powodu rosnących cen energii wywołanych suchym latem. Wśród ekspertów istnieje obawa, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie wystarczająca ilość deszczu, poziom wód w zbiornikach wraz z nadejściem mrozu pozostanie na zimę niski. Z kolei Wielka Brytania, która z uwagi m.in. na słabe wiatry obecnie boryka się z niedoborem energii i jej rekordowymi cenami, może na tym połączeniu w krótkim okresie bardziej zyskać.

Komentatorka norweskiego publicznego nadawcy NRK Cecilia Langum Becker zwróciła uwagę, że dążenie do wyrównania cen między Skandynawią a Europą może spowodować spadek konkurencyjności energochłonnego przemysłu w Norwegii.

North Sea Link, który należy w połowie do norweskiego Statnet oraz British National Grid, w pierwszych trzech miesiącach będzie użytkowany z mocą testową do 700 MW. Inwestycja kosztowała 1,6 mld euro.

Żródło: PAP fot.: WNP

Zobacz podobne

Marek Niedużak: szukamy sposobów, by celniej docierać ze wsparciem dla gospodarki

MZ

Zastosowanie Wstępnej Strategii Redukcji GHG dla statków istniejących – Podsumowanie seminarium w PRS

BS

W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie