Polski Portal Morski
Aktualności

W Sejmie Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza

Przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów wezmą udział w rozpoczynającym się w niedzielę w Sejmie Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Wśród omawianych tematów będą m.in. geopolityka oraz kwestie związane z energią, transportem, cyfryzacją i kulturą.

Gośćmi Forum mają być m.in. przewodniczący parlamentu Estonii, Riigikogu Juri Ratas oraz szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

„Trójmorze to koncepcja zwrócona ku przyszłości, dlatego w budowanie lepszej przyszłości musimy włączać młode pokolenie” – podkreśla marszałek Sejmu Elżbieta Witek, cytowana w komunikacie, zamieszczonym na stronach Kancelarii Sejmu.

Forum rozpocznie się w niedzielę wieczorem od uroczystej kolacji marszałek Sejmu Elżbiety Witek z młodymi parlamentarzystami Trójmorza. Na poniedziałek zaplanowano trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich będzie poświęcony roli parlamentów narodowych w budowaniu i promowaniu Inicjatywy Trójmorza. W jego ramach przewidziano wystąpienia marszałek Witek, ministra Raua oraz Juriego Ratasa.

Tematem drugiego z paneli ma być sektorowa współpraca na rzecz rozwoju państw Inicjatywy Trójmorza w takich dziedzinach, jak energia, transport oraz instytucje kultury. Trzeci panel będzie dotyczył „geopolitycznego znaczenia Trójmorza dla silniejszej pozycji Europy Środkowej”.

We wtorek odbędzie się kolejny, czwarty panel pt. „Rola młodych parlamentarzystów w rozwijaniu Inicjatywy Trójmorza”. W tej części Forum również ma wystąpić marszałek Witek.

Wśród uczestników Forum będą: Riina Sikkut (Estonia), Marius Matijošaitis (Litwa), Ieva Kačinskaite-Urboniene (Litwa), Filip Havârneanu (Rumunia), Lőrinc Nacsa (Węgry), Zsófia Koncz (Węgry), Rihards Kols (Łotwa), Nik Prebil (Słowenia), Tomáš Šudík (Słowacja), Miroslav Žiak (Słowacja), Jure Brkan (Chorwacja), Marko Milanović Litre (Chorwacja) oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Rafał Bochenek, Marta Kubiak, Daniel Milewski oraz Sylwester Tułajew.

W komunikacie Kancelarii Sejmu przypomniano, że w czerwcu tego roku, podczas forum Trójmorza zorganizowanego online przez estoński Riigikogu, Elżbieta Witek mówiła o idei utworzenia platformy dialogu i współpracy młodych parlamentarzystów z krajów obejmujących inicjatywę, która narodziła się wśród polskich posłów. „W moim odczuciu projekt ten stanowi bardzo cenną formę budowania kapitału politycznego na przyszłość, a także wspaniale wpisuje się w katalog instrumentów kształtujących widoczność Trójmorza w regionie” – podkreślała wówczas marszałek Sejmu.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.

Strategicznym celem Trójmorza jest wzmacnianie współpracy gospodarczej w dziedzinie infrastruktury, energetyki i cyfryzacji w szeroko rozumianej Europie Środkowej. Chodzi o rozbudowę infrastruktury transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej na osi północ-południe dzięki wspieraniu przedsięwzięć transgranicznych i makroregionalnych. Priorytetem jest zmniejszenie nierówności w UE i nadrobienie zapóźnień rozwojowych w Europie Środkowej, wynikających z historii. Trójmorze to projekt proeuropejski, uzupełniający inne formy kooperacji regionalnej.

Źródło: PAP fot.: WPROST

Zobacz podobne

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

KM

Kutry dalej w modzie – sposób na uaktywnienie polskich stoczni?

KM

Zmiana ustawy o elektrowniach wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie