Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Polska Morska TV

Nowy rok akademicki na Akademii Morskiej w Szczecinie – studia dla przyszłych marynarzy!

W Szczecinie na Wałach Chrobrego po raz kolejny rozpoczęto uroczyście rok akademicki. 2 października uroczystości z udziałem studentów pierwszego roku, władz uczelni i zaproszonych gości odbyły się w nowym miejscu: przed gmachem Muzeum Narodowego w Szczecinie, w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni.

W uroczystości udział wzięły władze uczelni, na czele z JM Rektorem dr. inż. kpt. ż.w. Wojciechem Ślączką, prof. AMS, ministrem Markiem Gróbarczykiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wojewodą Zachodniopomorskim oraz przedstawicielami władz województwa, miasta, zaprzyjaźnionych z Akademią Morską uczelni.

– Tegoroczna inauguracja drugi raz przebiega w cieniu obostrzeń związanych z pandemią, choć na szczęście nie tak restrykcyjnych, jak miało to miejsce jeszcze rok temu – mówił JM Rektor. – Pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość, bardzo się cieszę, że możemy spotkać się dziś w znacznie większym gronie – dodał.

Oprócz uroczystej immatrykulacji – tj. ślubowania studentów I roku – podczas uroczystości wręczyliśmy nagrody i odznaczenia uczelniane i państwowe. Ważnym punktem było wręczenie dorocznej nagrody Wilka Morskiego przyznawanej najaktywniejszym członkom naszej społeczności.

W kategorii „Osoba czynna zawodowo związana z Uczelnią” Wilka Morskiego otrzymała kpt. ż.w. Barbara Kwiecińska. Szanowana za swoją bezkompromisowość – kobieta, która czynnie i bezgranicznie poświęcając się działalności dydaktycznej, pracowała jednocześnie na morzu, pływając w stopniu kapitana.

W kategorii Student Akademii Morskiej Wilka Morskiego otrzyma student IV roku Wydziału Nawigacyjnego – Jakub Chmiel. Członek stały Zarządu Samorządu Studenckiego od roku 2017, wielokrotnie wybierany do Prezydium Zarządu oraz na funkcje przewodniczącego komisji ZSS. Nagrodę w imieniu studenta odebrał ojciec.

Kapituła Nagrody Wilka Morskiego przyznała także trzy wyróżnienia: Marcelemu Stelmaszczukowi oraz studentom Arturowi Wielgoszowi oraz Omarowi Abdelhameedowi.

Przemarsz pododdziałów studenckich Wałami Chrobrego z towarzyszeniem orkiestry i w asyście kompanii honorowej oraz przy dźwiękach występu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie – zakończył oficjalne uroczystości inauguracyjne.

– Cieszę się tą uroczystością i sukcesem rekrutacji w tym roku akademickim: Akademia Morska przyciąga co roku więcej studentów, którzy są bardzo gospodarce morskiej potrzebni – deklarował minister Marek Gróbarczyk. – Akademia Morska to nieodzowny element Szczecina i polskiej gospodarki morskiej. Razem tworzą związek nierozerwalny – podkreślał minister po uroczystości.

Sobotnia uroczystość była, jak zawsze, poprzedzona piątkową wizytą na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdzie pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” w asyście Kompanii Honorowej AMS, Orkiestry Wojskowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, studentów oraz delegacji – oddaliśmy hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. To ważny element uroczystości, ponieważ odwołuje się do morskich tradycji naszej uczelni, a pamięć o naszych poprzednikach i osobach, które tworzyły naszą społeczność jest dla Akademii Morskiej w Szczecinie niezwykle ważna.

Akademia Morska w Szczecinie to uczelnia dla wszystkich przyszłych marynarzy !

źródło/fot./mat.filmowy Akademia Morska w Szczecinie

Zobacz podobne

Błaszczak: poprzez współpracę w V4 budujemy bezpieczeństwo naszej części Europy

BS

Orlen Projekt z Grupy Orlen ze Świadectwem Bezpieczeństwa Przemysłowego

BS

Projektują nowy dok dla MSR „Gryfia”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie