Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

PGNiG i Black Cat planują wspólny rozwój działalności na Półwyspie Arabskim

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz katarska spółka Black Cat Engineering & Construction podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji projektów związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Podpisany list intencyjny zakłada, że PGNiG i Black Cat podejmą działania w celu ustalenia ram prawnych i operacyjnych dla potencjalnej wspólnej działalności w obszarze wydobycia węglowodorów. Spółki chcą połączyć doświadczenie oraz potencjały technologiczne, aby przygotować ofertę skierowaną na rynki największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego.

– Wspólną ambicją PGNiG i Black Cat jest dynamiczny rozwój działalności zagranicznej. Obie nasze spółki cechują najwyższe kompetencje, poparte bogatym, wieloletnim doświadczeniem. Jestem przekonany, że łącząc nasze siły będziemy w stanie przygotować atrakcyjną ofertę, która zapewni nam przewagę konkurencyjną nawet na najbardziej wymagających i dojrzałych rynkach – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Elementem potencjalnej oferty mają być opracowane przez PGNiG rozwiązania cyfrowe „Smart Field”. Zastosowanie komputerowego modelowania złóż, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwala zwiększyć efektywność wydobycia i poprawić rentowność produkcji węglowodorów. PGNiG z powodzeniem realizuje program „Smart Field” w Polsce, gdzie wdrożenie technologii informatycznych w działalności poszukiwawczo-wydobywczej pozwoliło spółce na zwiększenie krajowych zasobów wydobywalnych gazu ziemnego o ponad 11 mld m sześciennych (ok. 12 proc. udokumentowanych zasobów wydobywalnych w dyspozycji spółki).

– Black Cat posiada szerokie kompetencje zdobyte przy realizacji projektów w formule „pod klucz”, m.in. w zakresie infrastruktury do przesyłu i magazynowania węglowodorów. Oprócz bogatego doświadczenia, atutem firmy jest jej struktura właścicielska, zwinny model operacyjny, wysokie kwalifikacje w zarządzaniu międzynarodowymi projektami oraz kultura organizacyjna nastawiona na osiąganie wyników i realizację założonych celów – podkreślił Paolo Borchetta, CEO Black Cat Engineering and Construction.

Jako spółka w całości należąca do kapitału katarskiego, Black Cat może swobodnie działać w krajach należących do Rady Współpracy Zatoki (ang. Gulf Cooperation Council), które należą do wiodących producentów węglowodorów na świecie. W ubiegłym roku ich łączne wydobycie wyniosło ok. 937 mln ton ropy naftowej i 407 mld m sześc. gazu ziemnego. Udokumentowane zasoby węglowodorów państw członkowskich rady to ok. 71 mld ton ropy oraz 39 bilionów metrów sześciennych gazu.

Potencjalna współpraca z Black Cat to kolejny krok do wzmocnienia obecności PGNiG w tej części świata. Spółka działa tu od 2018 roku, kiedy wygrała rundę koncesyjną w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wiercenie pierwszego odwiertu na koncesji, której udziałowcem jest PGNiG, zaplanowano na III kw. 2022 roku. Sygnatariusze listu intencyjnego nie wykluczają jednak wspólnej działalności także na innych rynkach. W zakresie ich zainteresowania są m.in. kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji Centralnej oraz Afryki.

O PGNiG

PGNiG SA zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, importem gazu oraz jego sprzedażą na rynku hurtowym. Poprzez spółki zależne PGNiG działa także w obszarze magazynowania, sprzedaży detalicznej i przesyłu gazu, produkcji energii elektrycznej i ciepła. Oferuje wyspecjalizowane usługi geofizyczne oraz wiertnicze i serwisowe. Grupa Kapitałowa PGNiG działa m.in. w Norwegii, Pakistanie i ZEA, a także zajmuje się sprzedażą gazu ziemnego na rynkach europejskich oraz handlem LNG. Chce zaangażować się w wykorzystanie biometanu oraz magazynowanie i dystrybucję wodoru. Realizuje projekty związane z wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE.

O Black Cat Engineering & Construction

Black Cat Engineering & Construction specjalizuje się w projektach typu EPC (Engineering-Procurement-Construction) dla branży naftowo-gazowej, petrochemicznej i energetycznej. Spółka zatrudnia 1500 pracowników i posiada 40 lat doświadczenia, przede wszystkim na rynku katarskim. Klientami Black Cat są m.in. Qatar Petroleum, Qatargas, Ras Gas, Chevron Phillips i Shell. Spółka posiada certyfikaty ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i QHSAS 18001:2007. Black Cat z powodzeniem realizuje program Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, którego celem jest wdrożenie praktyk CSR zgodnych z 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju przyjętymi przez ONZ. Wyłącznym właścicielem Black Cat Engineering & Construction jest Qatar Investment & Projects Development Holding Company (QIPCO).

źródło PGNiG/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC

KM

Latarnia „Krynica Morska” ma już 70 lat

BS

Hiszpania/ Gigantyczne meduzy pojawiły się u południowych wybrzeży kraju

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie