Polski Portal Morski
Aktualności Extra Polska Morska TV

KGP: kontrterroryści ćwiczyli na Bałtyku z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach i platformie wiertniczej na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego – poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk.

Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że ćwiczenia odbyły się w ostatnich dniach września. “Po odprawie wszystkich uczestników szkolenia i omówieniu warunków bezpieczeństwa zespoły policyjnych kontrterrorystów oraz lotników z Warszawy przystąpiły do działania” – podał inspektor Mariusz Ciarka.

“Policjanci ćwiczyli techniki wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk, z pokładu którego na początku sierpnia lotnicy i strażacy z Polski pomagali gasić pożary na południowym wybrzeżu Turcji” – przypomniał.

Wskazał, że ćwiczenia taktyczno-wysokościowe obejmowały m.in. trening na jednostkach pływających. “Różne scenariusze ćwiczono również w porcie Marynarki Wojennej. Policyjni kontrterroryści trenowali na zacumowanych w okrętach wojennych” – zaznaczył.

“Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń trenowano też różne techniki: desantu zespołów bojowych z pokładu śmigłowca na platformę wiertniczą PETRO GIANT, operującą w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, i ewakuacji funkcjonariuszy na pokład statku powietrznego” – dodał.

Przekazał, że w ćwiczeniach z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca łącznie wzięło udział kilkudziesięciu policyjnych kontrterrorystów z Gdańska, Bydgoszczy, Radomia i Szczecina, czterech pilotów i dwóch “crew chiefów” z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej.

“Zdobyte kwalifikacje i umiejętności podczas tego rodzaju ćwiczeń policyjni kontrterroryści i lotnicy mogą wykorzystać podczas najtrudniejszych operacji, do których należą: działania na akwenach wodnych, akcji ratowniczych, sytuacji kryzysowych związanych z katastrofą naturalną czy awarią techniczną. Zakończone właśnie przedsięwzięcie pozwala także utrzymać ciągłą gotowość tych jednostek do prowadzenia działań z powietrza, także nad obszarami morskimi” – dodał.

źródło PAP/fot., mat. filmowy Policja.pl

Zobacz podobne

Zełenski w USA: jeśli NS2 będzie uruchomiony, liczymy na gwarancje

JJ

Gazprom flankuje Ukrainę przez Węgry. Kijów ostrzega przed Turkish Stream i Nord Stream 2

JJ

Uszkodzenia wraku promu “Estonia” są poważne, mogą wskazywać na eksplozję

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie