Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

Wirtualna podróż na polskie wybrzeże lat międzywojennych

Lata 20-te i 30-te XX wieku to czasy, których realia, styl oraz życie codzienne fascynują i inspirują kolejne pokolenia. Dla polskiego wybrzeża, które po ponad 120 latach znów stało się otwartą bramą Rzeczypospolitej na świat, był to okres intensywnego rozwoju zarówno portów, miast, miasteczek, jak i ich społeczności. Unikatowe kolekcje fotografii z tamtych czasów składają się na nową, wirtualną ekspozycję Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: „Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach”. Wystawa jest dostępna od 1 października 2021 roku na stronie internetowej NMM.

W dwudziestoleciu międzywojennym wzdłuż odzyskanego pasa wybrzeża dynamicznie rozbudowywano infrastrukturę gospodarczą, komunikacyjną, militarną i turystyczną. Rok 1926 to rok uzyskania praw miejskich przez Gdynię, w której wybudowano nowoczesny port handlowy i wojenny oraz stocznię. Rozwijano sieć kolei łączącą Wybrzeże z resztą kraju; nad morzem, szczególnie w Gdyni, masowo osiedlała się ludność napływowa, która wiązała swoje życie z pracą na morzu i w nowych portach. Rejony nadmorskie stały się również celem podróży turystycznych; w okresie letnim korzystano z plaż, powstawały kurorty i domy wczasowe, licznie odwiedzane przez mieszkańców całego kraju. Dla ówczesnych elit budowano też prywatne letnie rezydencje. – Wszystkie te aspekty nadmorskiego życia były uwieczniane na zdjęciach i pocztówkach. Wiele z nich to dziś egzemplarze wyjątkowe. – mówi dr Robert Domżał, Dyrektor NMM. – Właśnie te zbiory, pozyskane przez Narodowe Muzeum Morskie w ciągu ostatnich lat, stanowią kanwę nowej wystawy.

Prezentowane materiały to przede wszystkim kolekcja fotografii Władysława Toczyłowskiego, który udokumentował swoją podróż na polskie Wybrzeże w latach 1932 – 1934. W przygotowanym przez niego albumie, zatytułowanym „Widoki Polskiego Morza i Półwyspu”, możemy znaleźć przedstawienia życia codziennego w różnych miejscowościach Mierzei Helskiej: Helu, Jastarni, Juraty czy Kuźnicy. Utrwalone w kadrze zostały też widoki ulic nowo powstałej Gdyni, jak również Święto Morza, organizowane w tym mieście w latach 1932 i 1933. Autor drugiego z albumów pozostaje anonimowy. Zbiór ten został przygotowany z wykorzystaniem ogólnodostępnych zdjęć pamiątkowych i kart pocztowych pochodzących z lat 30. XX wieku. Tematyka zdjęć także koncentruje się na polskim Wybrzeżu, od Gdyni, poprzez półwysep, aż po Karwię i Żarnowiec.

– Zastosowaliśmy rozwiązanie polegające na wprowadzeniu głosu lektora jako przewodnika po naszej kolekcji.- mówi Maciej Maksymowicz, kurator wystawy. – O prezentowanych na fotografiach miejscach opowiada on słowami Józefa Staśki, autora wydanego w 1926 roku „Przewodnika po polskiem wybrzeżu”. Dla podkreślenia atmosfery epoki zachowaliśmy oryginalną wymowę. – dodaje. Dopełnieniem prezentowanych zdjęć, umożliwiającym orientację w terenie, są trzy mapy, opublikowane w 1921, 1926 oraz 1929 roku nakładem Księgarni Polskiej rodziny Winnickich w Gdyni.

Projekt zyskał uznanie i został w całości sfinansowany ze środków programu „Niepodległa”, w jego ramach powstał również ilustrowany katalog książkowy. Zarówno wystawa, jak i towarzysząca jej publikacja zostały przygotowane w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Wirtualna ekspozycja: „Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach”

źródło/fot. nmm.pl

Zobacz podobne

Babcock wprowadza Arrowyard do swojej globalnej oferty budowy i wsparcia okrętów

BS

Konferencja TranStat już 21 lutego

KM

Rząd uchwalił program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie