Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem o znaczeniu strategicznym

Musimy umieć wyciągnąć wnioski z przeszłości, również z błędów, które popełniliśmy – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, ma na myśli misję w Afganistanie oraz gazociąg Nord Stream 2, który – jak ocenił – “jest błędem o znaczeniu strategicznym dla całej wspólnoty transatlantyckiej”.

“Musimy umieć wyciągnąć wnioski z przeszłości, również z błędów, które popełniliśmy” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Warsaw Security Forum.

Jak stwierdził, “ma na myśli na przykład Afganistan”. Podkreślił, że na początku misji afgańskiej zadaniem było zniszczenie “bezpiecznej przystani” dla międzynarodowych organizacji terrorystycznych na terytorium Afganistanu. “Ten cel udało nam się osiągnąć. Po 11 września 2001 roku żaden z zamachów terrorystycznych nie został zaplanowany i przeprowadzony przez komórki działające w Afganistanie” – powiedział prezydent.

Niestety nie udało się natomiast – według Andrzeja Dudy – “skutecznie wesprzeć Afgańczyków w tworzeniu nowoczesnego państwa demokratycznego”. “Nie możemy doprowadzić do tego, aby zarówno sama ocena misji afgańskiej, jak i spojrzenie na przyszłość tego państwa, nas podzieliły. Musimy wyciągnąć wnioski, aby w przyszłości lepiej oceniać, gdzie i jak angażować się w działania stabilizacyjne tak, aby były one skuteczne, i przynosiły długofalowe, pozytywne rezultaty, przede wszystkim w dziedzinie zaprowadzania na świecie pokoju” – powiedział prezydent.

Jak mówił, “drugi przykład to Nord Stream 2”. “Ten gazociąg nie powinien był powstać, to błąd o znaczeniu strategicznym dla całej wspólnoty transatlantyckiej. Nie chodzi tylko o możliwość odcięcia przez Rosję dopływu gazu dla Ukrainy, Słowacji czy ominięcie Polski. Chodzi o coś więcej, o danie Rosjanom możliwości strategicznego szantażu całej naszej wspólnoty, szantażu wykraczającego daleko poza kwestie energetyczne” – uzasadniał prezydent.

W jego opinii “potrzebna jest dziś refleksja w UE i NATO nad tym, jak sprostać zagrożeniom i wyzwaniom politycznym, energetycznym i wojskowym, które Nord Stream 2 może przynieść”. “Jest to także miejsce na podjęcie tej tematyki na forum Inicjatywy Trójmorza” – dodał.

“Wierzę, że nowa Koncepcja Strategiczna NATO oraz Kompas Strategiczny UE, dostosowując obie organizacje do zmienionej rzeczywistości, będą wychodzić właśnie z tych omówionych przeze mnie założeń. To oczywiste, że oba dokumenty muszą tworzyć wizję komplementarną i koherentną; muszą także stanowić świadectwo jedności i spójności wspólnoty euroatlantyckiej w obliczu stojących przed nami wyzwań. Proces, który prowadzi do ich uzgodnienia, powinien więc łączyć nas wszystkich, na wszystkich możliwych poziomach” – powiedział prezydent.

źródło PAP / fot.Shutterstock

Zobacz podobne

MON zapowiada umowę na Miecznika. „Największe w historii zamówienie dla krajowego przemysłu”

BS

Tunel Świnoujście rośnie w oczach!

AB

PKN ORLEN inwestuje w edukację dla sektora morskiej energetyki wiatrowej

AK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie