Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Szef BBN: Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku

Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku; mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po polsko-szwedzkim “okrągłym stole” w BBN.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie zorganizowane przez BBN, Ministerstwo Obrony Szwecji oraz szwedzką ambasadę w Polsce – “okrągły stół” poświęcony sprawom bezpieczeństwa.

Jak poinformował rzecznik BBN Marcin Skowron, w spotkaniu wzięli udział ambasadorowie obu państw, przedstawiciele MSZ, MON, ministerstwa sprawiedliwości Szwecji, Sił Zbrojnych RP, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz ośrodków analitycznych, takich jak Polski Instytut Spraw Zagranicznych, German Marshall Fund i Szwedzki Instytut Spraw Zagranicznych. Delegacji szwedzkiej przewodniczył sekretarz stanu w ministerstwie obrony Szwecji Jan-Olof Lind.

Szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu powiedział PAP, że Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Morza Bałtyckiego. “Mamy przede wszystkim wspólną ocenę zagrożeń, związanych z agresywną polityką rosyjską” – zaznaczył. Soloch poinformował także, że wątkiem przewodnim wtorkowej dyskusji było “aktywne, a nie jedynie reaktywne przeciwdziałanie zagrożeniom”, a uczestnicy dyskusji koncentrowali się na czterech obszarach: bezpieczeństwie w basenie Morza Bałtyckiego, zagrożeniach hybrydowych, współpracy w ramach NATO i UE oraz relacjach dwustronnych.

“Szwecja, tak samo, jak Polska i NATO, podejmuje konkretne działania, związane chociażby z dyslokacją swoich wojsk. Razem zabiegamy także o utrzymanie silnych więzi transatlantyckich oraz zwiększenie wojskowej obecności USA w regionie. Zależy nam także na uwzględnieniu perspektywy regionalnej, zarówno w nowej koncepcji strategicznej NATO, jak i kompasie strategicznym Unii Europejskiej, nad którymi obecnie trwają prace” – powiedział szef BBN.

Soloch zaznaczył, że było to “trzecie takie spotkanie w ciągu ostatnich lat”. “W czasie poprzedniego okrągłego stołu z uczestnikami spotkał się Prezydent Andrzej Duda, co pokazuje wagę, jaką przykładamy do naszych relacji w sprawach bezpieczeństwa” – dodał.

źródło PAP/ fot. Marynarka Wojenna

Zobacz podobne

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Dni Otwarte

MZ

BGK: potrzeba 600 mld EUR na infrastrukturę w regionie Trójmorza

AB

Międzynarodowe działania na rzecz ochrony Bałtyku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie