Polski Portal Morski
Aktualności

Kolejny tankowiec z irańską ropą dla Libanu, łamiąc sankcje, przybył do syryjskiego portu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.

Tankowiec Fortune dotarł do portu Banijas na północy Syrii, potwierdziła internetowa strona śledzenia przesyłek ropy.

Dostawy irańskiej ropy dla pogrążonego w kryzysie gospodarczym Libanu są organizowane przez libańską partię Hezbollah, uważaną przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną. Hezbollah jest oskarżany o prowadzenie państwa w państwie. Zarządza własnymi przejściami granicznymi z Syrią, z dala od oficjalnych punktów przekraczania granicy.

„Przesyłki (ropy) naruszają suwerenność Libanu i nie są zatwierdzane przez jego rząd” – oświadczył libański premier, Nadżib Mikati.

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział, że „tankowiec nie rozładował swojego transportu na terytorium Libanu, by nie wprawiać Libanu w zakłopotanie i nie narażać go na konsekwencje sankcji”.

W 2018 roku Stany Zjednoczone, po wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Teheranem, nałożyły na Iran sankcje.

Hezbollah, odbierający ropę od swojego irańskiego patrona, przedstawia się jako dobroczyńca libańskiego społeczeństwa, rządzonego przez władze nie dysponujące gotówką i zmagające się od miesięcy z brakami paliwa. Kraj pogrążony jest w chaosie, paraliżują go przerwy w dostawie prądu, a klienci stacji benzynowych stoją w wielogodzinnych kolejkach. 

źródło PAP/fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Polski Sejm jednogłośnie przeciw budowie Nord Stream 2

AB

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

KM

BYŁY ZARZĄD PRS Z ODZNACZENIAMI PAŃSTWOWYMI

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie