Polski Portal Morski
Aktualności

Kolejny tankowiec z irańską ropą dla Libanu, łamiąc sankcje, przybył do syryjskiego portu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.

Tankowiec Fortune dotarł do portu Banijas na północy Syrii, potwierdziła internetowa strona śledzenia przesyłek ropy.

Dostawy irańskiej ropy dla pogrążonego w kryzysie gospodarczym Libanu są organizowane przez libańską partię Hezbollah, uważaną przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną. Hezbollah jest oskarżany o prowadzenie państwa w państwie. Zarządza własnymi przejściami granicznymi z Syrią, z dala od oficjalnych punktów przekraczania granicy.

„Przesyłki (ropy) naruszają suwerenność Libanu i nie są zatwierdzane przez jego rząd” – oświadczył libański premier, Nadżib Mikati.

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział, że „tankowiec nie rozładował swojego transportu na terytorium Libanu, by nie wprawiać Libanu w zakłopotanie i nie narażać go na konsekwencje sankcji”.

W 2018 roku Stany Zjednoczone, po wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Teheranem, nałożyły na Iran sankcje.

Hezbollah, odbierający ropę od swojego irańskiego patrona, przedstawia się jako dobroczyńca libańskiego społeczeństwa, rządzonego przez władze nie dysponujące gotówką i zmagające się od miesięcy z brakami paliwa. Kraj pogrążony jest w chaosie, paraliżują go przerwy w dostawie prądu, a klienci stacji benzynowych stoją w wielogodzinnych kolejkach. 

źródło PAP/fot. Shutterstock

Zobacz podobne

MARKOS zwiększy produkcję

JJ

Polimery Police. Zakończył się montaż dachu na pierwszym ze zbiorników na propan

AB

Poważna kolizja na Zalewie Szczecińskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie