Polski Portal Morski
Aktualności

„Morze mnie kręci”. Praca i hobby w jednym

W czwartek, 7 października rozpoczęło się w Gdyni Forum Gospodarki Morskiej, a tym samym poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Morze mnie kręci”. Zwycięzcami zostali: Rafał Kaczmarek i Maciej Michałowski. W swoim filmie „Lunapark” w lekki i dowcipny sposób pokazali, jak praca w gospodarce morskiej może stać się jednocześnie pasją. Jury konkursu przyznało również wyróżnienie Magdalenie Sienickiej za projekt pt. „Gdynia. Poczuj siłę swoich marzeń”.

Konkurs filmowy „Morze mnie kręci” to wydarzenie towarzyszące Forum Gospodarki Morskiej – najważniejszemu w Polsce spotkaniu praktyków i ekspertów tego sektora. Poprzez wyjątkowe produkcje filmowe, podejmujące wielowątkową tematykę branży morskiej, ma na celu prezentować atrakcyjny obraz i szanse zawodowe w tym obszarze, uwzględniając w szczególny sposób Gdynię, w której biznes w znaczącej mierze opiera się na morzu.

– Gdynia niewątpliwie jest bardzo mocno związana z biznesem filmowym, i co oczywiste – równie mocno, jeśli nie jeszcze bardziej – z biznesem morskim. Kilka lat temu postanowiliśmy to połączyć i przygotować konkurs, który będzie miał dwa cele. Po pierwsze będzie promował młodych twórców filmowych i zapewniał im pewien rodzaj edukacji, a po drugie powstanie film, który służy promocji gospodarki morskiej. I oczywiście promocji naszego fantastycznego miasta, przypominając, że te dwie nogi, czyli film i morze, są dla naszego biznesu ogromnie ważne – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Morze mnie kręci” zostali: Rafał Kaczmarek i Maciej Michałowski z filmem pt. „Lunapark”.

– To dla nas bardzo ważne wyróżnienie. Pewnego rodzaju iskra, takie popchnięcie dalej na drodze naszej dalszej kariery. Zwycięstwo było fajne, bo zawsze dobrze smakuje, ale najważniejszy był proces: warsztaty, to, jak mogliśmy przerobić nasze pomysły, jaki kontakt złapaliśmy z kolegami, którzy dostali się do finału. I chyba najcenniejsze w tym wszystkim są wspomnienia – mówi Maciej Michałowski, jeden z laureatów i twórców filmu „Lunapark”.

W tym roku na konkurs wpłynęło dziesięć zgłoszeń. Spośród nich zwycięzców wybrała kapituła w składzie:

  • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki,
  • Sławomir Kalicki – lider Forum Gospodarki Morskiej,
  • Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej,
  • Jerzy Rados – zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej,
  • Robert Gliński – reżyser,
  • Filip Marczewski – reżyser i scenarzysta,
  • Jan Majle – copywriter, dyrektor kreatywny Change Integrated.

Z nadesłanych propozycji wyłoniono pięć pomysłów. Ich autorzy zostali zaproszeni do udziału w warsztatach organizowanych w Gdyńskiej Szkole Filmowej i przygotowania shooting boardu, czyli scenopisu rysunkowego.

– To konkurs, ale też warsztaty, podczas których uczymy młodych ludzi, jak robić filmy reklamowe. Osoby te przechodzą cały proces w Gdyńskiej Szkole Filmowej – proces tworzenia takiego filmu. Od scenariusza, pomysłu, poprzez storyboard, moodboard, aż po zdjęcia, montaż i projekcie zwycięskiego filmu. Te wszystkie prace odbywają się pod okiem najlepszych w Polsce ludzi od filmów reklamowych – wyjaśnia Jerzy Rados, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej i członek jury.

Autorzy zwycięskiego pomysłu otrzymali na realizację filmu nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. pln – po połowie dla każdego z nich. Ponadto podczas pracy nad projektem mogli korzystać ze wsparcia ekspercko- technicznego w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Dlaczego akurat „Lunapark”? Zdaniem jury scenariusz tego filmu w najwyższym stopniu spełnił założenia konkursu. To kameralna i równocześnie humorystyczna opowieść o pasji charakteryzującej ludzi pracujących w gospodarce morskiej. Film wywołuje u widza uśmiech, a przy okazji przekazuje skuteczny i prosty komunikat o tym, że praca w gospodarce morskiej może być też jednocześnie pasją.

Kapituła konkursu podjęła również decyzję o przyznaniu wyróżnienia dla Magdaleny Sienickiej za film pt. „Gdynia. Poczuj siłę swoich marzeń”. Autorka opowiada w nim o egzaminie do Szkoły Morskiej, zmaganiach i sile bohaterki, która wbrew utartym schematom chce rozpocząć pracę w branży morskiej.

Źródło: gdynia.pl fot.: Dziennik Bałtycki

Zobacz podobne

XVIII Bieg Katorżnika w Lublińcu

PL

Sprawniejsza kolej do Portu Gdańsk

BS

Zaplecze intermodalne kluczowe dla rozwoju portów Szczecin i Świnoujście

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie