Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Dziesiąta rocznica podniesienia bandery na żaglowcu s/y Kapitan Borchardt

Od 2011 r. żaglowiec pływa pod polską banderą, a jego portem macierzystym jest Gdańsk. Uroczysty chrzest żaglowca s/y Kapitan Borchardt odbył się 8.10.2011 r. o godzinie 12.00 w Gdańsku, na brzegu Motławy, przy Targu Rybnym. Matką chrzestną została wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko.

Armatorem żaglowca s/y Kapitan Borchardt jest firma Skłodowscy Yachting Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA. Jednostka pływa zarówno w bliższe rejsy po Bałtyku, jak i dalekie podróże po Morzu Północnym, oceanie i Morzu Śródziemnym.

Kapitan Borchardt to trzymasztowy szkuner gaflowy dysponuje 41. kojami dla załogi szkoleniowej: 2. kabinami dwuosobowymi, 7. kabinami trzyosobowymi i 4. kabinami czteroosobowymi. Wszystkie kabiny posiadają klimatyzację oraz łazienkę z natryskiem i toaletą. Ten trzymasztowy szkuner gaflowy charakteryzuje harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności oraz niepowtarzalna atmosfera historycznego szkunera, na którym pielęgnujemy najcenniejsze wartości polskiej kultury morskiej.

W 1918 r. w holenderskiej stoczni wybudowano oceaniczny żaglowy statek towarowy „Nora”. W 1923 r. został sprzedany do Niemiec. Wkrótce zamontowano pierwszy silnik. Po II wojnie światowej statek wrócił do Holandii, a następnie w 1953 r. został kupiony przez Szwedów. Służył jako jednostka handlowa. W 1976 r. znów wrócił pod banderę holenderską. Wtedy też rozpoczęto jego rewitalizację. W 1989 r. przeprowadzono dokładny remont. W ostatnich latach pod banderą szwedzką nosił nazwą „Najaden”, a jego portem macierzystym był Sztokholm.

W sumie od zwodowania statek pływał pod nazwami: „Nora”, „Harlingen”, „Möwe”, „Vadder Gerrit”, „In Spe”, „Utskär”, „Najaden”.

źródło / fot. pya.org

Zobacz podobne

Exalo Drilling z grupy PGNiG będzie wiercić u brzegów Tanzanii

BS

“Poznaj moc bałtyckiego wiatru” w Międzyzdrojach

JJ

Marek Gróbarczyk. Ruszyły konsultacje planów gospodarowania wodami

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie